EDİRNE HABERLERİ

Paris'teki terör saldırıları

AA / Selahattin Kaçuru
16 Ocak 2015 - 14:11Son Güncelleme : 16 Ocak 2015 - 14:12

- AGD Edirne Şube Başkanı İriş: - "Bu saldırının ardından ısrarla İslam’a ve Müslümanlara dil uzatmak, sistemli bir propagandadır"

YEREL HABERLER EDİRNE

AA / Selahattin Kaçuru

EDİRNE (AA) - Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şube Başkanı Abdulhamit İriş, Fransa'daki terör saldırılarının ardından ısrarla İslam'a ve Müslümanlara dil uzatmanın sistemli bir propaganda olduğunu bildirdi.

İriş, yaptığı yazılı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Fransa’nın başkenti Paris’te Charlie Hebdo dergisi ve çalışanlarına yapılan saldırıya yönelik tepkiler sürdüğünü belirtti. Bu olaya gösterilen ilk tepkilerin derli toplu bir düşüncenin yansıması olmasını beklemediklerini ifade eden İriş, şunları kaydetti:

"Bu saldırının ardından ısrarla İslam’a ve Müslümanlara dil uzatmak, sistemli bir propagandadır. 11 Eylül saldırılarının ardından batıda oluşturulan 'İslam terörü' imgesinin bu topraklarda yaşayan kalem ve kanaat sahipleri tarafından dillendirilmesi ise elbette bir aymazlıktır. 11 Eylül saldırılarının Endonezya’dan Fas’a enerji kaynaklarının ve enerji nakil yollarının bulunduğu İslam coğrafyasını dizayn etmek üzere tertiplendiği gün gibi aşikardır."

İriş, 11 Eylül saldırılarının öncelikle topyekun İslam’a mal edildiğini, gerekli koşullar sağlandıktan sonra da aralarında sayıları milyonu bulan çocuk ve kadının öldürüldüğü işgal operasyonları yapıldığını vurguladı.

Bu operasyonların, "hiç utanmadan", "bölgeye demokrasi getirmek" olarak adlandırıldığını aktaran İriş, şöyle devam etti:

"Bugün herkes şunun farkındadır ki batı, bir ülkeye demokrasi götürmekten bahsediyorsa orada bombalar patlayacaktır, orada çocuklar ölecektir, orada kadınlar ölecektir, orada kan akacaktır. Cezayir’de, Mali’de, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde, Libya’da, Irak’ta, Afganistan’da, Nijerya’da ya da bir başka İslam ülkesinde işgaller ve terör nedeniyle akan her damla kanda en az ABD, İsrail, İngiltere kadar Fransa’nın da parmağı vardır. Fransa yeryüzündeki fitne ve fesadın merkez üssü ülkelerden biridir. Fransız halkının birçoğunun da kendi ülkesinin işlediği cinayetlerden haberi dahi yoktur."

İriş, saldırıya uğrayan derginin çizgisini tasvip etmelerinin ve İslam'a yönelik çirkin yaklaşımlarını düşünce özgürlüğü olarak değerlendirmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Paris'teki terör saldırıları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 14 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Paris'teki terör saldırıları haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
22 Ağustos 2017, Salı
 • İmsak
  04:29
 • Guneş
  06:22
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  17:15
 • Akşam
  20:12
 • Yatsı
  21:50
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı