İZMİR HABERLERİ

Paris'teki terör saldırıları

AA / Ufuk Kırabalı
14 Ocak 2015 - 14:06Son Güncelleme : 14 Ocak 2015 - 14:07

- Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Tsakiris: "İzmir'de hem cami hem sinagog hem de kilisenin bir arada bulunması, bugünün köktendinci teröristlerine en güzel cevaptır"

AA / Ufuk Kırabalı

İZMİR (AA) - Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris, İzmir'in çok kültürlü yapısına dikkati çekerek, bunun köktendinci teröristlere en güzel cevap niteliğinde olduğunu söyledi.

İzmir'deki yerleşik diplomatik konsüller ve fahri konsoloslar, Ürdün'ün İzmir Fahri Konsolosu Ömer Kaplan’ın başkanlığını yaptığı İzmir Konsolosluk Erkanınca düzenlenen yemekte bir araya geldi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da davetli olduğu etkinlikte, İzmir’de görev yapan diplomatik temsilciler ve fahri konsoloslar, kentteki hoşgörü ortamını dünyaya örnek gösterdi.

Paris'teki saldırıların da gündeme geldiği etkinlikte, Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Tsakiris, İzmir'in 3 semavi dinin mensuplarına ve ibadethanelerine ev sahipliği yapan özel bir kent olduğunu ifade ederek, "İzmir, tam bir hoşgörü kenti. İzmir'de hem cami hem sinagog hem de kilisenin bir arada bulunması, bugünün köktendinci teröristlerine en güzel cevaptır" diye konuştu.

-"İzmir'de terörün beslenebileceği bir kaynak yok"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da dünyada son derece sıkıntılı bir süreç yaşandığını belirterek, bu dönemde diplomatlara, devlet adamlarına ve toplum önderlerine büyük görevler düştüğünü ifade etti.

İnsanlığın bu süreci de mutlaka aşacağına inandığını dile getiren Kocaoğlu, şunları kaydetti:

"İzmir çok kültürlü, çok dinli, kozmopolit yapıyı tarih boyunca bir arada, barış içinde yaşayarak muhafaza etmiş bir kent. Eğer farklılıkları kabul etmez, farklı olanın yaşam hakkını savunmazsanız, ne barışı sağlayabilirsiniz ne de çekişme ve sürtüşmeleri önleyebilirsiniz. Biz, kurduğumuz Akdeniz Akademisi ile bu kültürü yaşatmaya çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi üç önemli restorasyon çalışması yaptı. Biri Ayavukla Kilisesi, biri Beith Hillel Sinagogu, biri de Emir Sultan Türbesi. Bu üç mekanı aynı tarihlerde restore etmemiz, büyükşehir belediyesinin ne yapmak isteğini açıkça ortaya koymaktadır. İzmir'e terörün bulaşmayacağı, İzmirli hemşehrilerimizin nereden gelirse gelsin terörü desteklemeyeceği bir realite. Terörün İzmir'de beslenebileceği bir kaynak yok."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Paris'teki terör saldırıları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ocak 2015 tarihinde saat 14 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Paris'teki terör saldırıları haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:25
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:09
  • Akşam
   20:05
  • Yatsı
   21:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı