Gündem Haberleri

  Paris'te Yukarı Karabağ zirvesi

  A.A.
  11.02.2006 - 13:05 | Son Güncelleme:

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, Yukarı Karabağ'daki Ermeni işgali sorununa çözüm bulmak amacıyla Fransa'nın başlattığı girişim çerçevesinde, Paris yakınlarındaki tarihi Rambouillet şatosunda bu sabah yeniden bir araya geldi. Görüşmelerin, bütün gün sürmesi bekleniyor.

  Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarının hazır bulunduğu görüşmelere, Minsk Grubu üyesi Fransa, Rusya ve ABD temsilcileri de katılıyor.
  Paris'e yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki şatoda devam eden görüşmeler, dün olduğu gibi bugün de basına kapalı devam ediyor.
  Görüşmelerde, Yukarı Karabağ sorununun çözümüne ilişkin yapılacak müzakerelerin ilkeleri üzerinde durulduğu bildiriliyor.
  Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, dün sabah iki liderle ayrı ayrı cumhurbaşkanlığı sarayında görüşmüştü.
  Chirac, Azeri ve Ermeni liderlere yaptığı çağrıda, Yukarı Karabağ'da barış için mevcut fırsatların değerlendirilmesini istemiş ve uluslararası kamuoyunun barış girişimlerine tam destek verdiğini bildirmişti.
  Ermenistan'ın Azerbaycan kontrolündeki Yukarı Karabağ'ı işgaliyle 1988 yılında başlayan savaşta, yaklaşık 25 bin kişi hayatını kaybederken, yüz binlerce kişi topraklarını terk etmek zorunda kalmıştı.
  Taraflar, uluslararası kamuoyunun baskısıyla 1994 yılında ateşkese gitmişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı