Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Paris'te Yukarı Karabağ zirvesi

  PARİS (A.A)
  09 Şubat 2006 - 14:59Son Güncelleme : 09 Şubat 2006 - 15:00

  Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Yukarı Karabağ'da Ermeni işgali sorununun çözümü konusunu görüşmek üzere, Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yarın ayrı ayrı bir araya gelecek.

  Ermeni ve Azeri liderleri daha sonra Paris'e 40 kilometre uzaklıktaki 14. yüzyıldan kalma tarihi Rambouillet şatosunda görüşecek. Fransa Dışişleri Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, Azeri ve Ermeni liderlerinin baş başa mı görüşeceği, Minsk grubunun diğer üyeleri Fransa, ABD ve Rusya temsilcilerinin de toplantıya katılıp katılmayacağı konusuna açıklık getirmemişti.

  İki liderin bir araya geleceği tarihi şato, 1975'te düzenlenen G-7 zirvesine, 1999'da Kosova ile ilgili görüşmelere ev sahipliği yapmıştı.

  İki liderin, yarın “müzakereler için yeni bir yol haritası mı görüşeceği”, “genel bir anlaşmaya varmak üzere mi olduğu” yolundaki sorulara da Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcülüğü kesin yanıt vermemişti. Şatodaki görüşmelerin cumartesi günü de devam etmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı