Dünya Haberleri

DÜNYA

  Paris'te IŞİD ile mücadele konferansı

  AA
  14.09.2014 - 13:43 | Son Güncelleme: 14.09.2014 - 13:43

  Fransa'nın başkenti Paris, “Irak'ta barış ve güvenlik” adı altında terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'ne yönelik alınacak tedbirleri gözden geçirmek amacıyla düzenlenecek uluslararası konferansa yarın ev sahipliği yapacak.

  Konferansta, IŞİD'e karşı küresel mücadele planı masaya yatırılacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katılacağı konferansa yaklaşık 30 ülkenin ilgili bakanı iştirak edecek.

  Konferansta, IŞİD'in mali kaynaklarının kurutulması, sınır güvenliği ve Irak'ta IŞİD saldırıları yüzünden yerlerinden olanlara yapılacak insani yardım da gündeme gelecek.

  Cumhurbaşkanı François Hollande, cuma günü Irak'a yaptığı ziyaret sırasında, “Konferansın amacının Irak'ın bütünlüğünün sağlanması için IŞİD ile mücadeleye yönelik ülkelerin vereceği destek ve yardımın koordine edilmesi olduğunu” söylemişti.

  ABD Başkanı Barack Obama, geçen hafta IŞİD'e yönelik eylem planı çerçevesinde oluşturulacak “çekirdek koalisyona” katılacak ülkelerin, söz konusu örgüte yönelik askeri operasyonlarda yer alacağını duyurmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı