Dünya Haberleri

DÜNYA

  Paris'te Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı

  hurriyet.com.tr
  07 Ocak 2015 - 13:13Son Güncelleme : 07 Ocak 2015 - 19:18

  Fransa'nın başkenti Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'nun merkezine silahlı kişilerce saldırıldı. En az 12 kişinin ölümüne neden olan saldırganlar kaçtı. Derginin 'Coco' adını kullanan çizeri, yaşananları anlattı ve "Giriş kodunu girdim ve kapıyı ben açtım. Beş dakika sürdü" ifadelerini kullandı.

  ÇATIYA SIĞINDILAR

  Derginin Paris'in 11'inci bölgesindeki Nicolas Apper Caddesi'nde bulunan merkezine saat 11.30 sularında (TSİ 12.30) silahlı en az iki kişi tarafından saldırı düzenlendi. Saldırıda ikisi polis, en az 12 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Saldırıda dördü ağır 11 kişinin yaralandığı belirtildi. İlerleyen saatlerden İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve saldırıyı düzenleyenlerin üç kişi olduklarını söyledi.

  Öldürülen iki polisin, saldırı anında dergide olan Genel Yayın Yönetmeni Stephane Charbonnier'yi korumakta oldukları belirtildi. Ölüm tehditleri alan Charbonnier, uzun süredir polis tarafından korunuyordu.

  Kalaşnikof ve roketatarlı saldırganlar, kaçarken olay yerinin yakınında bulunan bir polis aracını da hedef aldı. Görgü tanıkları, saldırı sırasında en az 30 silah sesi duyduklarını belirtti.

  Pariste Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı

  SİYAH ARAÇLA KAÇTILAR
  Fransız iTele, saldırganların siyah bir araçla olay yerinden uzaklaştığını ve Porte de Pantin yakınlarında bir başka otomobili durdurarak bu araçla kaçmaya devam ettiklerini bildirdi.

  Pariste Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı
  Saldırganların kullanıp terk ettiği araç

  Pariste Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı
  Siyah araçtan inen iki saldırgan, polisle böyle çatıştı.

  Pariste Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı
  Saldırganlardan biri, yaralı güvenlik görevlisini böyle öldürdü.

  FRANSA EN ÖNEMLİ KARİKATÜRİSTLERİNİ KAYBETTİ
  Fransa basınında yer alan haberlerde derginin genel yayın yönetmeni Stephane Charbonnier ve Jean Cabut'nün de aralarında bulunduğu Fransa'nın en önemli karikatüristleri ölenler arasında yer alıyor. Uzun süredir ölüm tehditleri alan Charbonnier, polis korumasında yaşıyordu.

  Fransız ekonomi uzmanı, yazar, gazeteci ve aynı zamanda Charlie Hebdo'nun ortaklarından olan Bernard Maris de saldırıda yaşamını yitirdi.

  'YAZI İŞLERİ TOPLANTISI VARDI'
  Le Monde gazetesi, Charlie Hebdo'dan bir gazetecinin verdiği bildiye dayanarak saldırının olduğu saatlerde dergide yazı işleri toplantısının yapıldığını ve saldırganların büyük olasılıkla bunu bildiğini söyledi. Gazetenin haberinde "Haftanın diğer günlerinde dergide çok fazla kişi olmaz, bunu biliyorlardı" ifadeleri yer aldı.

  Pariste Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı SALDIRININ NEDENİ BU KARİKATÜR MÜ?  Pariste Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı
  Charlie Hebdo çizerlerinden Coco

  'GİRİŞ KODUNU GİRDİM VE KAPIYI AÇTIM'

  L'Humanite isimli internet sitesinde ise derginin çizerlerinden Coco, olay anını şöyle anlattı:

  "Kızımı almak için kreşe gitmiştim. Dergi binasına geri döndüğümde kapının önünde maskeli ve silahlı iki kişi vardı ve etrafa tehditler savuruyorlardı. İçeri girmek istiyorlardı. Giriş kodunu tuşladım. Wolinski ve Cabu'ya ateş ettiler. Beş dakika sürdü. Ben bir masanın altına saklanmıştım. Çok iyi Fransızca konuşuyorlardı. El Kaide diyorlardı."

  Pariste Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı

  Saldırının ardından Fransa'da bayraklar yarıya indirilirken Paris ve çevresini kapsayan Ile-de-France bölgesinde alarm seviyesi en üst düzeye çıkarıldı.

  Pariste Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı

  DANİMARKA GAZETESİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ARTIRDI
  Charlie Hebdo dergisine gerçekleştirilen silahlı saldırı sonrasında Danimarka’da yayın yapan Jylland-Posten Gazetesi de güvenlik önlemlerini artırma kararı aldı.

  2005 yılında yayınladığı çizimlerle karikatür krizinin patlak vermesine vesile olan Jyyland-Posten Gazetesi’nin Kopenhag’daki ofisi etrafındaki güvenlik önlemleri artırıldı.

  HOLLANDE OLAY YERİNE GİTTİ
  Cumhurbaşkanı François Hollande ise kısa bir süre sonra olay yerine gitti. Hollande, buradaki ilk açıklamasında "Saldırının karşılıksız bırakılmayacağı" mesajı verdi. Le Monde gazetesi ise saat 14.00'te bakanlar düzeyinde toplantı yapılması planlandığı yer aldı. Bu arada İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da olay yerine gitti.

  Paris Emniyeti, silahlı saldırı olayının dergi binasının girişinde yaşandığını doğruladı. Twitter'da dergi çalışanlarının bazılarının çatıya sığındığını gösteren fotoğraflar paylaşıldı.  BAŞBAKAN 'TERÖR TEHDİDİ' DEMİŞTİ

  Fransa Başbakanı Manuel Valls, geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamasında "Ülkemiz hiç olmadığı kadar ciddi bir terör tehdidi altında" demişti.

  Pariste Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı

  Charlie Hebdo 2012’de Hz. Muhammed karikatürleri yayımladı. O dönemde bu karikatür infial yaratmış, alarma geçen Fransa 20 ülkedeki elçilik ve okullarını derginin yayımlandığı cuma günü geçici olarak kapatma kararı almıştı.

  Pariste Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı
  Brezilyalı çizer Carlos Latuff, saldırıyı böyle karikatürize etti.

  Pariste Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı FRANSA’DA KARİKATÜR ALARMI


  Pariste Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı CHARLIE HEBDO’DAN BU KEZ DE ‘HELAL’ KARİKATÜRLER


  Pariste Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı YAYIN YÖNETMENİ HÜRRİYET'E KONUŞMUŞTU  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı