Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Paris'in ünlü Champs Elysees Tiyatrosu'nda Türk ve Anadolu

  Hürriyet Haber
  16.01.2002 - 01:57 | Son Güncelleme: 16.01.2002 - 01:57

  motifleriyle süsleyerek bestelediği 4. Konçertosunun dünya prömiyerini Fransa Ulusal Orkestrası'yla iki muhteşem konser vererek gerçekleştiren ünlü piyanistimiz Fazıl Say, Paris Büyükelçiliği'mizde onuruna verilen yemekli kokteyle katıldı.

  14 Ocak'ta doğduğunu belirten ve Paris Sefiremiz Filiz Akın-Köksal'ın verdiği doğum günü hediyesini eşi Gülyar Say ile birlikte açan Fazıl Say, davetlilerin isteği üzerine yaş günü şerefine harika bir piyano ziyafeti verdi. Fazıl Say, 13 Ocak'ta doğan halası Emel Say'ın Fransızca ve İngilizce söylediği nostaljik bir parçaya da eşlik etti. Daha sonra da kendi doğum günü için misafirlerin ısrarlı isteğini kırmayarak muhteşem bir piyano ziyafeti çekti.

  GERÇEK BİR VİRTÜÖZ

  Fazıl Say'a 4. Konçertoyu ısmarlayan Radio France'ın Genel Müdürü ve sanatçımızla çalan Fransa Ulusal Orkestrası mensuplarının da hazır bulunduğu özel davette, Paris Büyükelçimiz Sönmez Köksal ve eşi Filiz Akın-Köksal misafirlere ev sahipliği yaptı. Fazıl Say alkışlarla piyanonun başına geçerken, ‘‘Size Veysel'in Kara Toprak parçasını çalacağım’’ dedi. Bir eli piyanonun tuşlarında vals yaparken, diğer elini piyanonun üstünden içeri sokup parmaklarını mızrap gibi kullanarak saz sesi çıkartan sanatçı, ‘‘Benim sadık yarim kara topraktır’’ parçasını kendinden geçercesine seslendirdi. Fransız davetliler, ‘‘Fazıl Say, gerçek bir virtüöz, yeni yüzyılda yeni kuşağı temsil ediyor. Konçertosundaki Türk motifleri, şimdi çaldığı parça, Mozart'ı caz varyasyonları ile çalması, değişik yorumları muhteşem, klasik müziği geniş kitlelere yayabilecek bir sanatçı’’ yorumunu yaptılar.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı