Ege Haberleri

EGE

  Paris'e sanatçı çıkarması

  Hürriyet Haber
  10 Ocak 2015 - 01:10Son Güncelleme : 31 Aralık 2014 - 13:38

  Fransa'nın başkenti Paris'te Çağdaş Türk Sanatı açısından önem taşıyan ve Louvre Müzesi bünyesindeki Carrousel du Louvre / salle Le Notre salonunda, Societe National des Beaux-Arts (SNBA) kurumu tarafından düzenlenen geleneksel Uluslararası Plastik Sanatlar Etkinliği'nde İzmirli sanatçılar Türkiye'yi başarıyla temsil etti.

  Farklı sanat disiplinlerinden 1000 eserin sergilendiği, sekiz ülke delegasyonunun ve bağımsız sanatçıların katılımıyla gerçekleşen sergi, Paris'li sanatseverler tarafından büyük ilgi gördü. "Çoğalma" başlığıyla etkinlikle yer alan delegasyonda İzmirli sanatçılar Nurhilal Harsa, Filiz Pelit, Reyhan Abacıoğlu, Serdar Leblebici'yle birlikte diğer illerden Ahmet Yeşil, Akın Yıldırım, Ayhan Çetin, Betül Demir Karakaya, Deya Ülker, Emre Lüle, Engin Korkmaz, Ercan Ayçiçek, Hakan Eraslan, Hakan Esmer, Kemal Uludağ, Savaş Karagözlü, Selçuk Yılmaz, Sertap Yeğin, Adem Kipçak, Baki Bodur, Berk Arıkan, Fatma Sena Dönmez, Mehmet Yıldırım, Metin Kalkızoğlu, Mevlüt Akar, Samet Arda Selim, Selda Eren, Turgut Akarsu'nun da katıldığı açılış resepsiyonununda Türkiye Paris Büyükelçisi Hakkı Akil'in de aralarında bulunduğu kalabalık bir sanatsever grubu yer aldı.

  Bu yıl ise delegasyona yeni katılan Ercan Ayçicek'in, resim dalında jüri özel ödülü alırken 2015 yılında düzenlenecek olan SNBA "Salon" sergisinin tüm stand tasarımı ressam Serdar Leblebici'ye verildi.

  Parise sanatçı çıkarması
  ÇAĞDAŞ SANATIMIZIN TEMSİLCİLERİ
  Güzel Sanatlar Ulusal Kurumu (SNBA) tarafından bir asrı aşkın bir süredir her sene Aralık ayında gerçekleştirilen güzel sanatlar sergisinin bu alanda dünyadaki en önemli sanat etkinliklerinden birisi haline geldiğini söyleyen Büyükelçi Akil, 2004 yılında 4 sanatçı ile başlayan ve bu gün 28 sanatçıyla çağdaş sanatımızın yurtdışında başarıyla temsilinin öncülüğünü yapan SNBA Türkiye Delegasyonu Başkanı Nurhilal Harsa nezdinde delegasyonda yer alan sanatçıları kutladı.

  SNBA Türkiye Delegasyonu Başkanı Nurhilal Harsa ise dünyanın önemsediği bu çağdaş sanat platformunda 10'ncu yılı kutluyor olmanın çok anlamlı ve mutluluk verici olduğunu ifade etti. Harsa, "sorumluluklarımızın bilinciyle bu duruşumuzu devam ettireceğiz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı