Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Paris’te Türk düğünü

  Hürriyet Haber
  16 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 16 Aralık 2000 - 00:01

  Fransa'nın dünyaca tanınmış restaurantlarından 'Le Doyen', kurulduğu 1792 yılından bu yana ilk kez türkülü, göbek havalı bir düğüne tanık oldu. Bahar Yazıcı ile Ozan Şer'in düğününe Türkiye'den giden 60 kadar konuğun masrafı karşılandı. Düğünün maliyeti 300 milyara yakın.

  HAYRİ Yazıcı'nın 24 yaşındaki kızı Bahar ile Hasan Şer'in oğlu 25 yaşındaki Ozan, dün Paris'te görkemli bir düğün töreni ile evlendiler. Şahitlikleri Metin Aşık ile gelinin dayısı DYP Milletvekili İbrahim Yazıcı'nın yaptığı nikahı, Paris Başkonsolosu Turgut Serdaroğlu kıydı. Başkonsolosluk’ta düzenlenen sade törene davetli alınmadı. 150 ünlü davetlinin büyük bölümü kamuoyundan gelebilecek tepki nedeniyle düğüne katılmadı. Paris’e konuklardan 60 kadarı gitti. Fransa'nın dünyaca ünlü restaurantlarından 'Le Doyen' kurulduğu 1792 yılından buyana ilk kez türkülü, göbek havalı bir düğüne tanık oldu. Düğüne, Türkiye'den gelen ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses ve ekibinin dışında Fatih Ürek gibi şow dünyasının ünlüleri ayrı bir renk kattı. Ünlü konuklar gelin ve damadı takılarla donattı.

  Rakıya meze Fransız yemeği

  Dünyanın en pahalı şarap ve şampanyaları su gibi aktı. Birbirinden lezzetli Fransız yemekleri, Türkiye'den getirilen rakılara meze oldu. Çocuklarının düğününü Paris'te yapmaya karar veren oteller kralı Hayri Yazıcı ile otoparklar kralı Hasan Şer, Türkiye’den davet ettikleri 60’a yakın konuğu üç gün süreyle Plaza Athena'da ağırladılar. Davetliler arasında İzzettin Doğan, Ali Şen, eski bakanlardan Nafiz Kurt, Hasan Erdem ve İtalya'dan Fatih Terim yer aldı.

  Paris'in dünyaca ünlü Champs Elysee bulvarı ile Concorde meydanı arasında yer alan, özellikle tanınmış işadamları ve sanatçılarla Fransa'ya gelen devlet ya da hükümet başkanları ve politikacıların tercih ettiği bir özel kulüp türündeki efsanevi Le Doyen'da hizmet veren aşçı ve personel, hayatlarında görmedikleri ve belki bir daha göremeyecekleri düğünde, göbek atanları ağızları açık seyrettiler. Le Doyen'in baş aşçısı Christian Lesqueer ile 30 kişilik ekibine düğün için ek personel istenirken, davetlilerin pazar sabahına kadar ağırlandığı Plaza Athena Oteli’nin odaları ve koridorları Türklerle dolup taştı.

  Masraf 3 milyon Frank

  Düğünün toplam maliyetinin 3 milyon Fransız frangını (276 milyar Türk lirası) geçtiği tahmin ediliyor. Le Doyen'i kapatmak için kişi başı en az 2 bin 500 frank ödendiği, (230 milyon TL) Plaza Athena'nın oda fiyatlarının ise 2 bin ila 5 bin arası, Kral dairesinin ise 35 bin frank (3,2 milyar TL) olduğu belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı