Dünya Haberleri

DÜNYA

  Paris’te nefret cinayetine karşı dinler buluşması

  Muammer ELVEREN / PARİS
  25 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 24 Şubat 2006 - 22:43

  Paris’te Barbarlar Çetesi tarafından kaçırılıp işkenceyle öldürülen Yahudi genci İlan Halimi için sinagogda düzenlenen tören siyaset ve dinler buluşmasına sahne oldu. Cumhurbaşkanı Chirac ve üç dinin temsilcileri hoşgörü çağrısında bulundular. Halimi’nin sırf Yahudi olduğu için hedef alındığı düşünülüyor.

  FRANSA’nın başkenti Paris’te çoğunluğu Afrikalılardan oluşan "Gang des barbares-Barbarlar Çetesi"nin fidye almak için 21 Ocak’ta kaçırıp üç hafta işkence yaparak alıkoyduktan sonra cesedini sokağa attığı 23 yaşındaki Yahudi asıllı İlan Halimi için önceki gün Victoire Sinagogu’nda anma töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Başbakan Dominique de Villepin, değişik partilerin milletvekili ve temsilcileri ile Yahudi, Katolik, Müslüman ve Protestan, tüm dinlerin temsilcileri katılarak hoşgörü çağrısı yaptılar.

  Senato Başkanı Christian Poncelet, Ulusal Meclis Başkanı Jean-Louis Debre, Edouard Balladur, François Bayrou, François Hollande, Dominique Strauss-Kahn ve Jack Lang’ın hazır bulunduğu törene, İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy seyahatte olduğu için yerine kabine direktörü Claude Gueant katıldı.

  Geçtiğimiz 13 Şubat günü, cesedi Sainte-Genevieve-des-Bois banliyösü tren istasyonu yakınlarında bulunan Halimi’nin Yahudi olduğu için işkenceye maruz kalıp can verdiği görüşü hakim. Fransa’daki 500 bin nüfuslu Yahudi cemaati şok içinde. İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, çetenin Halimi’yi "Yahudiler zengindir, iyi fidye alırız" zihniyetiyle kaçırdığını söylüyor. Bazı gazete yorumcuları ise bu zihniyetin geleneksel anti-semitik davranışlardan kolay ayırt edilemeyeceği görüşünde.

  Bir cep telefonu mağazasında çalışan Halimi’nin, kendisini kaçıranların istediği 500 bin Euro’luk fidyenin daha sonra 450’ye indirildiği ve polislerin bilgisi dahilinde yürütülen fidye görüşmeleri sırasında tartaklanırken kazara gözü açılıp kaçıranları gördüğü için boğazı bıçakla kesilerek öldürüldüğü de ileri sürülüyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı