"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Paris’te ne kadar çok şube açtınız Hasan Bey

TÜRK Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Varol Civil, Yönetim Kurulu Üyesi Alain Bailly, gazeteci arkadaşlarım Cüneyt Toros, Volkan Akı ve Ercan İnan’la, Roland Garros Fransa Açık Tenis Turnuvası’na gitmek üzere Paris’te kaldığımız otelin önünde araç bekliyoruz.

Aramızda Türkçe konuştuğumuzu duymuş olacak ki, görüntüsü ve şivesiyle Doğu kökenli olduğu anlaşılan bir Türk yanımıza yaklaştı, omuzuma dokunarak sordu: "Buralarda bir Türk bankası var mı?"

Otelin karşısındaki İş Bankası tabelası dikkatimi çekmişti. Şube görünmese de, tabelanın bulunduğu binada İş Bankası’nın bir birimi olmalıydı: "Bakın karşıda İş Bankası’nın bir tabelası var. Oraya bir göz atın."

Türk bankası soran vatandaşımız yanımızdan uzaklaşırken, Alain Bailly sordu: "Ne istiyormuş?"

Bir Türk bankası şubesi aradığını, İş Bankası tabelasını gösterdiğimi söyledim. Bailly, karşıdaki BNP Paribas şubesini gösterdi: "Bakın, ter tarafta TEB şubesi var."

2-2.5 yıl önce Fransa’nın dünya devi bankası TEB yarı yarıya ortak olmuş, tabelasına da BNP Paribas’ın ünlü yeşil yıldızlarını da kondurmuştu. Yani, Türkiye’de TEB şubesi olan her noktada BNP Paribas’ın logosunu görmek mümkündü.

Alain Bailly de, BNP Paribas’ın logosunun Türkiye’de de bilinirliğinin artık çok yükseldiğini anlatmaya çalışıyordu. Bailly’nin aktardığına göre, benzeri sohbet, TEB’in Türk patronu Hasan Çolakoğlu ile Avrupa ülkelerinden birinin büyükelçisi arasında da geçmiş.

Söz konusu ülkenin büyükelçisi, Hasan Çolakoğlu’yla bir sohbette takılmış: "Hasan Bey, Paris’te ne kadar çok şube açtınız. Nereye baksam TEB’in logosunu görmüş gibi oldum."

Roland Garros Tenis Turnuvası’nın çeyrek final karşılaşmalarından bazılarını izlerken sohbet ettiğimiz BNP Paribas Bireysel Bankacılık ve Finansal Hizmetler Başkanı Pierre Mariani’ye de baktım, Türkiye’de TEB’in yüzde 50 ortağı olmaktan çok mutlular.

2-2.5 yıl önce TEB’in yarısını 300 milyon dolarlık toplam değer üzerinden al...

Bugün bankanın toplam değeri 1.2 milyar dolara yükselsin...

BNP Paribas yönetimi neden mutlu olmasın ki?

BNP Paribas ile TEB, Türkiye’de tenise yüklenir mi

TÜRK Ekonomi Bankası’nın (TEB) Fransız ortağı BNP Paribas, 1973’ten beri Roland Garros Fransa Açık Tenis Turnuvası’nın ana sponsoru. BNP Paribas’ın tenise yılda aktardığı kaynak 20 milyon Euro’yu buluyor.

20 milyon Euro’yu duyunca, TEB Genel Müdürü Varol Civil’e sordum: "Siz de Türkiye’de tenisin gelişmesi konusunda sponsorluk desteği veremez misiniz?"

Varol Civil, "Neler yapabileceğimizi inceleyelim. Belki de bir şeyler yapabiliriz" sözü verdi. BNP Paribas Bireysel Bankacılık ve Finansal Hizmetler Başkanı Pierre Mariani de Varol Civil’e, birlikte Türkiye’de tenisi destekleyebilecekleri konusunda yeşil ışık yaktı.

Belki de BNP Paribas’la TEB, Türkiye’den dünyaca tenisçiler çıkmasının yolunu açar...

Satır arasından marka yaratan gazeteci

SALI sabahı Habertürk’ün önünde Ufuk Güldemir’in cenaze törenindeki konuşmaları izlerken internet sitesini ilk kurduğu günlere uzandım. Güldemir, neredeyse tek başına kurduğu Habertürk adlı siteye daha ilk günden çarpıcı haberler koymaya başlamıştı...

Haber ajanslarına aboneliği bile olmayan böyle bir site, o haberleri nereden buluyordu? Biraz dikkatli incelenince, Ufuk Güldemir’in zekası, gazeteci cinliği bir kez daha ortaya çıktı. Çünkü Güldemir, gazetelerde "satır arasında" kalmış bilgi ve bölümlere "takla attırıp" yeni manşetler türetiyordu...

Habertürk’ün kendinden söz ettirmeye başlaması böyle oldu. Sonra değişik gazetelerde çalışan dostları, bir süre "ajans haberi" boşluğunu doldurmasında ona yardım ettiler... Derken, Habertürk markası önce internet ortamında büyüdü, yerine oturdu, ardından haber televizyonu doğdu...

Ufuk Güldemir’i kaybettiğimiz gün, bilenlerden birine sordum, Habertürk’e 25 milyon dolar teklif edenler varmış... Güldemir, 50 milyon dolardan aşağı inmemiş...

"Satır arasından" doğan Habertürk, haberin gücüyle büyüdü... Kısacası, Güldemir’den gazetecilere çok önemli bir "miras" kaldı...
X