Dünya Haberleri

  Paris’te konferans, Irak’ta keşif uçuşları...

  Arzu ÇAKIR MORIN / PARİS
  15.09.2014 - 12:18 | Son Güncelleme:

  İŞİD’e karşı alınacak önlemlerin tartışıldığı Paris konferansının sonuç bildirisi yayımlandı. Bildiride, katılımcı ülkelerin, Irak'taki yeni hükümete askeri destek dahil gereken yardımın yapılması konusunda anlaştığı belirtildi. Konferans sürerken, Fransa ordusu Irak hava sahası üzerinde keşif uçuşlarına başladı.

  IŞİD'E KARŞI 26 ÜLKE PARİS'TE TOPLANDI

  Fransa'nın ev sahipliğinde yapılan toplantının sonuç bildirisinde, IŞİD'in yalnızca Irak için değil tüm uluslararası toplum için tehdit olduğu belirtilirken, sivillere yönelik saldırıların insanlığa yapıldığının altı çizildi. Bildiride, bu suçların cezasız kalmayacağı ve İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından yürütülen soruşturmalara destek olunacağı kaydedildi.

  IŞİD'in Irak'taki varlığına ivedilikle son verilmesi gerektiği vurgulanan bildiride, bu bağlamda Irak'taki yeni hükümete kendi talepleri doğrultusunda ve uluslararası hukuka uygun şekilde askeri destek de dahil gereken yardımın yapılacağı belirtildi.

  Bildiride, Birleşmiş Milletler'in (BM) 2170 sayılı kararı kapsamınca, IŞİD'e karşı savaşılacağı ve kaynaklarının kurutulacağı vurgulanırken, BM kararının doğru uygulanıp uygulanmadığının takip edileceği kaydedildi.

  BM'nin Irak hükümetine yönelik uluslararası yardımın koordine ve organize edilmesinde kilit rol oynadığına dikkat çekilirken, Arap Birliği ve Avrupa Birliği'nin de Irak hükümetinin uzun süreli stratejik ortağı olduğu hatırlatıldı.

  Bölgedeki gidişata bağlı olarak, Irak hükümetine ve yerel yetkililere, yerlerinden olanlara ve mültecilere gereken insani yardımın yapılacağı ifade edildi.

  Paris’te konferans, Irak’ta keşif uçuşları...

  Bildiride, Irak'ın yeniden inşası ve bölgesel kalkınması için mali desteğin sağlanacağı yinelenirken, uluslararası ortakların Irak'ta IŞİD'e karşı mücadelede Irak hükümetine destek olmak için tam bir seferberlik içinde oldukları kaydedildi.

  Cidde toplantısının ardından Irak konusunda düzenlenen ikinci toplantı olan "Irak'ta Güvenlik ve Barış Konferansı"na Türkiye'den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı. Türkiye ve ev sahibi Fransa'nın yanı sıra toplantıya ABD, Almanya, Birlemiş Arap Emirlikleri, Danimarka, Türkiye, Hollanda, Irak, İngiltere, İspanya, İtalya, Kanada, Katar, Kuveyt, Lübnan, Mısır, Norveç, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Oman, Bahreyn, Japonya, Ürdün, Arap Birliği, AB ve BM temsilcileri katıldı. Konferans, ortak bildirinin açıklanmasının ardından sona erdi.

  Konferansın açılış konuşmasını yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Daech tehdidi küresel, yanıt da küresel olmalı. Kaybedecek zaman kalmadı” dedi.

  Hollande konuşmasında IŞİD için her zaman kullandıkları ‘İslam Devleti’ teriminin yerine IŞİD’in Arapça karşılığı olan ‘Daech’ tanımını kullanmayı seçti. Hollande, “Burada Irak Hükümeti’ne politik destek, insani yardım ve son olarak Daech’e karşı mücadeleyi konuşmak üzere toplandık. Daech Suriye’ye yerleşti, Irak’a saldırdı ve bütün Ortadoğu’nun güvenliğini tehdit ediyor. Kaybedecek vakit kalmadı. Tehdit küresel, dolayısıyla verilecek yanıt da küresel olmalı” dedi. Irak Devlet Başkanı Fuad Masum da IŞİD’e karşı mücadelede geç kalındığını belirterek, “Hızlı hareket edilmesi gerektiğini, ancak Irak’ın topraklarında bir kara harekatına ihtiyacı olmadığını” söyledi.

  FRANSA KEŞİF UÇUŞLARINA BAŞLADI
  Bu arada Paris’te konferans sürerken, Fransa Savunma Bakanı Jean Yves le Drian da IŞİD’e karşı başlatılacak askeri operasyonun yönetileceği Fransa’nın Abu Dabi’deki Al Dafra üssüne gitti. Konferans öncesi Europe 1 radyosuna konuşan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise Fransa’nın Abu Dabi’deki askeri üssünden bugün itibarıyla keşif uçuşlarına başladığını bildirdi. Irak’tan gerekli izinlerin alınmasının ardından bu sabahtan itibaren Rafale uçakları keşif uçuşlarına başladı.

  PENTAGON: 5 BİN SURİYELİ SUUDİ ARABİSTAN'DA EĞİTİLECEK

  AMERİKAN ORDUSU KUMANDA EDECEK
  Pentagon hâlâ Amerikan planını müttefiklerine iletmedi ancak Fransız Le Monde gazetesine yansıyan operasyon planına ait detaylara göre, ilk etapta keşif uçuşları yapılacak. İkinci aşamada ise bombardıman başlayacak ve IŞİD’in kampları vurulacak. Operasyonun kumandası Amerikan ordusunda olacak. Fransa da hedeflerini seçme özgürlüğüne sahip olacak.

  Operasyonun süresi ve hangi ülkenin ne koşulda katılacağı da henüz açıklanmadı. Bunun için de Paris Konferansı’nın sonuçlanması bekleniyor. Fransız Savunma Bakanı Le Drian, “Birkaç gün içinde Cumhurbaşkanı talimat verir vermez operasyona başlamaya hazırız” dedi. Fransa’nın Abu Dabi’deki askeri üssünde altı Rafale savaş uçağı ve 900 askeri bulunuyor.

  Etiketler: keşif uçuşu
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı