Paris Otomobil Fuarı'na Doblo ile Türkiye damgası

Hürriyet Haber
28 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 28 Eylül 2000 - 00:01

DÜNYADA sadece Tofaş-Fiat Bursa tesislerinde üretilen Doblo, otomobilseverlerin karşısına ilk kez Paris Otomobil Fuarı'nda çıkacak. Yarın basın açılışı yapılacak fuarın resmi açılışı ise 30 Eylül 2000 tarihinde. Fuar, 10 gün boyunca otomobilseverler tarafından ziyaret edilecek.

2000 yılının ilk Paris Otomobil Fuarı'na Türk damgası vurulacak. Dünyada sadece Tofaş-Fiat Bursa tesislerinde üretilen Doblo, otomobilseverlerin karşısına ilk kez Paris'te çıkacak.

Doblo ile Türkiye'nin doğrudan teknoloji üretim Avrupa'ya ihraç eden bir ülke haline geldiğini söyleyen Tofaş Oto Ticaret Genel Müdürü Ferruco Raspino, şöyle konuştu:

‘‘Gururluyuz, Türkiye teknolojide öne çıktı. Doblo ile burada muhteşem bir başarı öyküsü yaratacağız. Doblo'nun sanal ortamdaki tasarımından itibaren Tofaş ekibi devreye girdi. Ve Doblo projesinde 300 kadar Türk görev aldı.’’

Tofaş'ın CEO'su Jan Nahum da, Doblo'nun yıllık ihracatının 750 milyon dolar olarak planlandığını, bu rakamın 1 milyar dolara kadar çıkabileceğini belirtti. Doblo'nun yıllık üretiminin 100 bin adet olacağını belirten Nahum, bunun yüzde 80-90'ının ihrac edileceğini belirtti.

Nahum, ‘‘Yabancı lisansı olan bir otomobil ilk defa dünya vitrinine bizim elimizden çıkıyor. Üstelik Renault'un. Citroen'in, Peugeot'un üretim merkezi olan bir ülkede, Fransa'da bunu vitrine çıkarıyoruz’’ dedi.

Yarın basın açılışı yapılacak fuarın resmi açılışı ise 30 Eylül 2000 tarihinde. Fuar, 10 gün boyunca otomobilseverler tarafından ziyaret edilecek.

Tofaş, tasarım aşamasında kod adı Scudino olan Doblo'nun Türkiye'de üretimi için 300 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Türkiye'de üretilen Doblo'lar dünya ülkelerine ihraç edilecek. Doblo, 2001 yılında Tofaş'ın ihracatında büyük paya sahip olacak.

SADECE TÜRKİYE'DE

Sadece Türkiye'de üretilecek olan Doblo'nun 3, 4 ve 5 kapılı üç versiyonu bulunuyor. Doblo SX ve ELX olmak üzere iki aksesuar paketiyle satışa sunulacak.

Doblo'nun 1.3 benzinli ve 1.9 dizel motor seçenekleri bulunuyor. İlk etapta satışa sunulacak 65 beygir gücünde 1.2 benzinli ve 63 beygir güçünde 1.9 dizel motorlara, daha sonra 103 beygir gücünde 1.6 16V ve 100 beygir gücünde direkt enjeksiyonlu 1.9 dizel motor ilave edilecek.

Tofaş-Fiat'ın yeni modeli Doblo, ticari araçla binek otomobil konforunu birleştirmiş. Doblo 750 litre yük kapasitesiyle, sınıfındaki araçlara göre daha fazla yük kapasitesine sahip. Yana açılan kapıları sayesinde yükleme ve boşaltma rahatlıkla yapılabiliyor. Katlanabilen arka koltuklar sayesinde Doblo'nun taşıma kapasitesi bir anda 3 bin litreye kadar genişleyebiliyor. Doblo 4.16 metre uzunluğunda, 1.71 genişliğinde.

YÜKSEK GÜVENLİK

Doblo'da bulunan güvenlik önlemleri de dikkat çekiyor. Sürücü ve yolcu havayastığı, yan havayastıkları, ve yandan çarpmalarda yolcuların başını koruyan perde havayastıkları güvenliği artırıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı