Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Paris öncesi kritik temas

  Zeynep ŞAFAK / ANKARA
  16.09.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin daveti üzerine bugün Paris’e yapacağı ziyaret öncesinde kritik bir görüşme yaptı. Davutoğlu, Suriye muhalefetiyle biraraya gelerek, rejimin elindeki kimyasal silahların imhasına ilişkin Rusya ile ABD arasında varılan mutabakat sonrası durumu ele aldı.

  SÜRPRİZ TOPLANTI

  Davutoğlu’nun, Kerry’yle dün yaptığı telefon görüşmesinin ardından programı da sürpriz bir şekilde değişti. Bakan Davutoğlu, dün akşam Dışişleri Konutu’nda Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmed Jarba, Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümet Başkanı Ahmed Tuma ve Yüksek Askeri Konsey Başkanı Selim İdris’i ağırladı. Basına kapalı yapılan görüşme 3,5 saat sürdü.

  4’LÜ TOPLANTI BUGÜN

  Davutoğlu, bugün Paris’te P3+1 (BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri Amerika, İngiltere ve Fransa + Türkiye) formatında düzenlenecek toplantıya katılacak. Suudi Arabistan ve Katar Dışişleri Bakanları ile de ikili görüşmelerde bulunacak. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Davutoğlu, Paris’te katılacağı dörtlü toplantı öncesinde muhalefetten Suriye’deki son duruma ilişkin bilgi aldı ve muhalefetin uluslararası toplumdan beklentilerini dinledi. Karşılıklı durum değerlendirmesi yapılan toplantıda ayrıca İstanbul’da devam eden Suriye Ulusal Koalisyonu Genel Kurul toplantısındaki son gelişmeler de ele alındı.

  KÜRTLER KATILSIN MESAJI

  Edinilen bilgiye göre, SUK’un temsil gücünün daha da artırılması yönündeki çabaların takdirle karşıladığını belirten Davutoğlu, Suriyeli Kürtlerin de SUK’a katılımının olumlu bir adım olacağını vurguladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı