"Ayşe Baykal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Baykal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Baykal

Paris nere, masum müslüman nere?

Hep savunduğum ve savunacağım bir gerçek var. Yanlışın 'ama'sı yoktur. Yanlış yanlıştır.

Paris’teki dergiye yapılan baskın hangi sebepten olursa olsun yanlıştır.

Terördür.

Ben katliamın sebebinin Peygamberimize atfen yapılan karikatür olduğuna inanmıyorum. Bunu Müslümanları savunma amaçlı da söylemiyorum.

Gerek ülkemizde gerek dünyada yaşananlar bize çok net bir tablo çiziyor uzun zamandır. Bir güç savaşı yaşanıyor ve bu savaşta ister Müslüman olsun, ister Hıristiyan olsun, istek Yahudi olsun kimsenin derdi din değil.

Dert “Daha güçlü olabilmek adına dini argümanları nasıl kullanırım?”dır.

Peygambere yapılan hakarete üzülenler masum Müslümanlardır. Onların da “Allah ıslah etsin.” demekten başka güçleri yoktur.

Paris katliamını değerlendiren yazıları takip ediyorum. Mutlu olan da var, öfkeli olan da. Katılırım katılmam ama düşüncelerini açıkça yazan kimseye kızmıyorum çünkü; Toplumsal olaylarda “Taraf olmayayım, ne olur ne olmaz…” düşüncesindeki samimiyetsiz insanlardan çok daha erdemli davrandıklarına inanıyorum.

Kızdığım, eleştirdiğim ve anlamlandıramadığım; Twitter üzerinden, Leman dergisine ve Penguen dergisine parmak sallayarak “Paris’i gör, ayağını denk al!” mesajının gönderilip, dergilerin hedef gösterilmesi.

Bu bakış açısının nasıl bir fayda getireceğini umuyor paylaşımcılar? Bilmiyorum. Bildiğim bir şey var 90’lı yıllarda yaşananlardan hiç ders almadığımız.

Mesele din değil anlamadınız mı halâ?

X