Paris katliamının İslam’la ilgisi yok

Hürriyet Haber
09.01.2015 - 10:41 | Son Güncelleme:

Paris katliamının Avrupa’da İslam karşıtlığını körüklemesinden korkuluyor. Nitekim AfD bu yönde açıklamalar yaptı... Almanya’da siyasi yetkililer ise halkı sağduyulu olmaya çağırdı.

PARİS’te Charlie Hebdo’ya yönelik kanlı saldırının Avrupa ülkelerinde İslam karşıtlarını çok daha güçlendirmesinden korkuluyor. Haftalardır Almanya’da Avrupa’nın İslamlaşma tehlikesine karşı her pazartesi günü gösteri düzenleyen ve sayıları devamlı artan Pegida hareketinin, Paris katliamından sonra daha çok güçleneceği endişesi arttı. Euro karşıtı parti Almanya için Alternatif’in (AfD) üç sözcüsünden biri olan Alexander Gauland, terör saldırısının İslamlaşma tehlikesi korkularını haklı çıkardığını savundu. Pegida gösterilerini ima eden Gauland, “İslamlaşma tehlikesine karşı insanların endişelerini küçümseyen ve dalga geçen herkese, bu saldırı ağır bir tokat oldu” dedi.

İSLAMLA İLGİSİ YOK


Almanya hükümet yetkilileri, terör saldırısı üzerine İslam’ı ve Müslümanları hedef gösteren popülist kundakçılara karşı uyardı. Siyasi yetkililer terör saldırısının, MParis katliamının İslam’la ilgisi yoküslümanların Avrupa’da dışlanması, toplumun bölünmesine yol açacağı tehlikesine dikkati çekip, halka, “Terör saldırılarını İslam’a mal etmeyin, terörü İslamla bağdaştırmayın” çağrısında bulundu. Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, aşırı İslamcılığın İslam’dan tamamen farklı olduğunu belirterek, terör saldırılarının “İslamla uzaktan yakından ilgisi yok” dedi. Bakan bu ayrımı yapmanın şimdi acil bir önem taşıdığını vurguladı. Almanya Başbakanı Merkel, Fransa’daki terör saldırısını barbarca bir saldırı olarak niteledi. Merkel bu terör saldırısının basın özgürlüğü, demokrasi ve özgürlüklerin kısıtlanmasına yol açamayacağını, bu değerlere sahip çıkacaklarını vurguladı. Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Paris katliamını basın özgürlüğüne yapılan bir saldırı olarak niteledi.

ONLAR BİRER KATİL

SPD Grup Başkanı Thomas Opperrmann saldırganları İslamla bir ilişkisi olmayan katiller olarak niteledi. Terör saldırısının açık topluma, hoşgörüye, demokrasi ve özgürlüklere bir saldırı olduğunu belirten Oppermann, bu saldırının demokrasiyi ve özgürlükleri kısıtlamaya yol açamayacağını, tam tersine bu değerlerin daha da genişletilmesi gerekeceğini söyledi.

İSLAM’A SALDIRI

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, Paris’teki terör saldırısıyla ilgili şöyle dedi: “Bu saldırının İslamla bir ilgisi yok. Aşırılar, Müslümanlar içinde çok cüzi bir azınlık. Bu saldırı aynı zamanda İslam’a karşı da bir saldırı. Müslümanların ezici çoğunluğu bu saldırıyı inançlarına karşı bir ihanet olarak görüyor. Pegida, AfD ve NPD gibi grupların bu saldırıyı kendi amaçları için kullanarak, toplumu bölmesine izin vermeyelim.”

Paris katliamının İslam’la ilgisi yok

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı