"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Parfüm kullanmak için çok mu gencim?

Güzin ablacığım, ben 18 yaşında bir genç okurunuzum. Benim en büyük merakım, güzel kokular. Parfüm kullanmaya bayılıyorum. Ancak annem ve bazı arkadaşlarım bu yaşta çok ağır kokular kullandığımı söylüyorlar.

Gerçekten parfümün yaşı var mıdır? Size göre nasıl bir koku kullanmalıyım?

İzmir'den Yasemen

Bana sorarsan gerçekten genç kızların ağır kokular kullanmamasını tercih ederim. Ağır kokular daha ilerki yaşlarda kullanırsın. Bugün her şey gibi bu tür düşünceler de değişti ya... Benim zamanımda genç kızlar evlenmeden önce kadınsı ağır kokulara bürünmezlerdi. Onlara daha çok hafif çiçek kokuları, lavanta, yasemin gibi kokular önerilirdi. Ancak bu tür düşünceler günümüzde tamamen değişti. Artık her yaştaki genç kızlar ağır kokulara bürünebiliyorlar. Yine de ağır kokuları spor kıyafetlerle kullanmak hoş olmaz. Ağır bir parfüm sabah sabah sürülmez. İnsanın midesini bulandırır. Bunları daha çok akşamları ve geceleri kullanabilirsin. Chanel No 5, Amirage, Guy Laroche'un ‘‘Eau Folle’’, Fidji, Estee Lauder'in Estee gibi parfümler kokuları ağır olmasına rağmen güzel kokulardır. Nina Ricci'nin ‘‘L'air du temps’’ adındaki çiçek kokusu bana kalırsa sana en uygunu. Bu arada koku sürmeden önce temizliğine çok önem vermen gerektiğini sakın unutma. Eğer deodoran kullanıyorsan, parfümünle deodoranın kokusunun uyum içinde olmasına da dikkat et. Aksi taktirde kötü sonuçlar doğabilir. Hatta parfümle birlikte ter kokusunu gideren bir deodoran kullanmayı tercih et.
X