Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Parazitlerin tedavisi zor mu?

İLK olarak 3-4 ay kadar önce bağırsaklarımda parazit gördüm. Eczaneden bir ilaç alıp kullandım ama fayda etmedi sanıyorum; ara sıra dışkımda hálá görünüyorlar.

Bu parazitlerden kurtulmak için ne yapmalıyım? Zayıf olmamda bunların bir etkisi olmuş mudur? Bana bir ilaç önerebilir misiniz?

M.FİLİZ/İSTANBUL

BAĞIRSAKLARDA
yaşayabilen parazitlerin birçok cinsi var. Tek bir hücreden oluşan da bulunabileceği gibi, boyu birkaç metreye ulaşanları da bulunabilir. Bu kadar değişik cinsleri bulunabilen zararlıların hepsini birden etkileyecek tek bir ilaç söz konusu olamaz. Paraziti görmüş olmanız ve bunu eczacıya tarif etmeniz de çözüm değil. Çünkü bir insanda birden çok cinste parazit aynı anda bulunabilir. Bu nedenle, dışkı tahlili yapılmalı, bağırsağınızda bulunan parazitin ya da parazitlerin cinsleri belirlenmeli ve bu sonuca göre bir hekimin belirleyeceği ilaç ya da ilaçlar, hekimin belirleyeceği dozda ve sürede kullanılmalıdır. Dikkat edin, bir eczaneye danışarak ilaç alın demiyorum. Eczacıların bilgilerini tabii ki kabul ediyorum ama, bu ayrıntıyı bilmelerini beklemek de doğru değil. Ayrıca ülkemizdeki bir gerçek de eczanelerin çoğunda, eczacıların her zaman işin başında duramayıp işi kalfalara devretmeleridir. Yani siz eczaneden tarifle bir ilaç aldığınız zaman, sizin tespitleriniz ve eczacı kalfalarının bilgisine hayatınızı emanet etmiş oluyorsunuz. Bir yandan hastalık gibi sağlığınızı ve belki de hayatınızı tehdit eden bir riski, diğer yandan da bazı hallerde ciddi yan etkileri olan ilaç gibi bir kimyasal maddeyi göze alıyorsunuz. Sağlığınızı ve hayatınızı bu kadar hafife almayın.

Bir hekim olmama rağmen, benden de kesin teşhis ve ilaç tavsiyesi beklemeyin lütfen. Sizin tariflerinize dayanarak bünyenizi tanımadan bir tavsiye yanlış olur; ben sizin sağlığınıza saygımdan dolayı bu tavsiyeyi yapmak istemiyorum.

Bağırsak parazitleri ile kilo alamama arasında ilişki genellikle düşünülür ama bu ilişki sanıldığı kadar çok güçlü değildir. Bu ilişkinin düşünülmesi, parazitlerin bağırsaklarda yaşaması ve gıdalara ortak olmasındandır. Bunun bir neden olabilmesi için, büyük cinsteki parazitlerin çok yoğun miktarda bulunması gerekir. Bu da pek rastlanılan bir durum değildir. Eğer parazitler nedeniyle bağırsak tahrişi oluyor, bu da kendini sürekli ishalle gösteriyorsa, gıda emilimi azaldığı için kilo alamama durumu ortaya çıkar. Bir de, bağırsak paraziti olanlarda bulantı oluyorsa, bunun ileri düzeyde olması hali de beslenmeyi bozabilir. Her iki olasılık da pek sık rastlanmdığı için, kilo eksikliğini bağırsak parazitleriyle ilişkilendirmek pek doğru değildir.
X