"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Parayı bas cennete git

Sedat ERGİN

Çok değil, daha iki hafta kadar önce Ankara'da basın için düzenlediği bir öğle yemeğinde uzun uzun demokrasinin erdemlerinden ve uzlaşı gereğinden söz etmişti Prof. Necmettin Erbakan.

RP Lideri'ne göre, ‘‘Refah, Türkiye'nin üçte biri’’ demekti. Ve, Türkiye'nin esenliği için bu gerçeğin kabullenilmesi, bu çerçevede bir uzlaşının yaratılması zorunluydu.

Erbakan'ın 1996 yılı Temmuz ayında yaptığı bir konuşmanın video bandı, gazetecilerin önünde uzlaşı gereğinden söz eden Erbakan'dan çok farklı bir kimliği karşımıza çıkartıyor.

Gerçek Erbakan'ın video bandındaki görüntülerde suret bulan kişi olduğunu kabullenmek durumundayız.

Erbakan, ‘‘Bir devlet, televizyonsuz kurulamaz. TV olmadan bir davanın yürümesi söz konusu değildir’’ diye söze giriyor.

Ortada A) ‘‘Kurulacak olan bir devlet’’, B) ‘‘Bu amaçla girişilmiş olan bir dava’’ ve C) ‘‘Bu davanın aracı’’ olan bir televizyon söz konusu.

RP Lideri, ‘‘dava’’‘‘cihat’’, yani taşıdığı dinsel çağrışımla ‘‘din uğruna düşmana karşı girişilen bir savaş’’ olarak duyuruyor.

Bundan sonra başvurduğu benzetmeler rasgele olmayıp, ‘‘cihat’’, yani savaş kavramıyla özdeşlik gösteren, aynı mantık örgüsü içinde tutarlılık gösteren kavramlar.

Erbakan, davayı askeri terminolojiden yararlanarak şöyle ifade ediyor:

‘‘Biliyorsunuz, bir tepe ele geçirileceği zaman, orası daha önceden hava kuvvetleri tarafından bombalanmadan, piyadenin o tepeyi zapt etmesi mümkün değildir.’’

Burada, askeri terminolojideki ‘‘hedefin yumuşatılması’’ kavramı kullanılıyor.

* * *

Erbakan'a göre, ‘‘hedefi yumuşatma’’nın aracı Kanal 7'dir. Bu televizyon için verilecek olan para, bu stratejiye yardımcı olacaktır.

Bu para, dünyevi ve öbür dünyaya dönük olmak üzere iki işlevlidir. Erbakan, bu paranın ahrete ilişkin yararını şöyle anlatıyor:

‘‘Öldükten sonra zifiri karanlıkta bir şeyin size gelip yardım etmesini istiyorsanız, bu şey inançla Kanal 7'ye vereceğiniz para olacaktır.’’

Görüleceği gibi, ‘‘öbür dünyada yardım almanın’’, daha doğrusu cennetin kapısından içeri girmenin yolu, Kanal 7'ye para vermekten, yani bu dünyada cihada katılmaktan geçmektedir.

Cihada katılmak ise RP'nin saflarına katılmakla eşanlamlıdır.

RP, siyasi bir partidir. Giriştiği cihadın amacı, siyasi iktidarın ele geçirilmesidir. Üstelik bu parti, pek çok sözcüsünün ağzından nihai amacının Türkiye'de şeriat ilkelerine dayalı bir devlet kurulması olduğunu saklamamıştır.

Bu mantığı izlediğinizde, bir siyasi parti iktidara gelebilmek için giriştiği siyaset oyununda, yandaşlarına ‘‘öbür dünyada yardım’’, yani ‘‘cennet’’ garantisini de sunuyor.

Karşımıza yine aynı Erbakan çıkıyor. RP'ye oy vermeyenlerin ‘‘Patates dininden olduğunu’’ öne süren, RP'nin iktidara gelmesi konusunda ‘‘Kanlı mı, kansız mı olacak görürsünüz'' diye konuşan Erbakan...

Uzlaşı değil, çatışmacı bir zihniyeti temsil eden, demokrasinin asgari ilkelerinden bile uzak ve dini siyaset için kullanmaktan çekinmeyen aynı Erbakan...

X