Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Paravan çekildi başkan seçildi

BOĞAZ’da ünlü lokantalardan biri. Önceki akşam. Lokantanın en dip köşesinde yuvarlak bir masa. Sağı, solu boş. Ismarlama boş. Çevreye kimse oturmasın, anlamında.

Bir süre sonra, o dipteki masanın konukları tek tek gelmeye başlıyor. Şenez Erzik, Aziz Yıldırım, Celal Doğan, Şansal Büyüka, Önder Fırat, Turgay Aksoylu. Belli ki, spor toplantısı.

20 Ocak’ta Futbol Federasyonu Başkanı seçimi var.

Başkanlık için halen üç aday var.

Ayhan Bermek, Mehmet Ali Yılmaz, Haluk Ulusoy. Ne var ki, lokantadaki toplantı, başka bir arayışa dönük.

DİP MASA YETMİYOR

Dipteki masanın konuklarına sık sık telefon geliyor.

Telefonla aranan, masadan ayrılıyor, lokantanın bir başka köşesine geçiyor, konuşuyor, yeniden masaya dönüyor.

Tam kulis. Kulisin tam ortasında ben de, bu sahneleri izliyorum. Tesadüfen o lokantadayım. Çok da eğlenceli oluyor. Asıl eğlence az sonra.

Telefon, yemek ve görüş alış verişi trafiği içinde, aaa, bir de bakıyorum ki, lokantanın ortasına aniden bir paravan çekiliyor. Lokanta paravanla ikiye ayrılıyor. O dip masa tek başına öte yanda, tüm lokanta bu yanda.

Federasyon başkanlığı kulisini yürütmek için, dipteki masa yetmiyor. Hooop, bir de paravana, yoğun kulis orada, hayatın diğer akışı burada.

Belli ki, federasyon başkanı seçimlerinde bu masa ağır masa. Paravana gerisinden serbest atışlar, başka yerlerdeki toplantıları dağıtıyor.

ERZİK’E BASKI

Ağır masa Şenez Erzik’e baskı yapıyor. Erzik’in federasyon başkanı olması için bastırıyor. Dışardan masaya gelen destek telefonları da, aynı yönde. Ama, Erzik kabul etmiyor.

Yemekten bir saat önce Anayasa Mahkemesi’nin açıkladığı bir karar, Haluk Ulusoy’a adaylık yolunu açıyor. Ağır masada, sanki Haluk Ulusoy yönünde bir eğilim beliriyor.

Masada sık sık Ayhan Bermek’in adı geçiyor. Ama, "Seçime siyaset girdi, belediyeler yoluyla Bermek’e siyasi destek veriliyor" sözleri, ağır masanın başka bir tercihten yana olduğu izlenimini veriyor.

Belki o masada değil ama, Bermek’e yönelik bir başka eleştiri, eğer seçilirse, Fatih Terim’de ısrar etmesi. Terim, Bermek’in şansını azaltıyor. Spor kamuoyu böyle düşünüyor.

Ben olayı uzaktan izliyorum. Ama, önceki gece yakından izlediğim bir olay var. Paravana çekiliyor, başkan seçiliyor.

Mavi Akım’da AKP’nin itirafı

ENERJİ Bakanlığı Aralık 2005 tarihli, yani birkaç hafta önce, bir kitapçık yayınlıyor. Mavi Akım İle İlgili Gerçekler başlığını taşıyan bu kitapçığın 14. sayfasında bir cümle aynen şöyle:

"19 Kasım 2003 öncesinde Mavi Akım Sözleşmesinde yer alan fiyat, hiçbir zaman uygulanmamıştır."

Bu cümleye göre, AKP Mavi Akım’dan alınan doğalgaz için yeni bir fiyat uyguluyor.

Rusya ile yeni bir fiyatta anlaşıyor. Kasım 2002’de iktidara geldiğine göre, hepimizin ödediği doğalgaz fiyatı, AKP’nin belirlediği fiyat.

Gazprom’un açıklamasına göre, bu fiyat 260 dolar. Avrupa’daki en yüksek fiyat.

Dolayısıyla, Enerji Bakanlığı Mavi Akım İle İlgili Gerçekler kitapçığında gerçeği, hepimize atılan kazığı itiraf ediyor.

Kendini bilmez avcılar

KUŞ gribinin yayılmasını önlemek üzere, Orman Bakanlığı av yasağı getiriyor. Nasıl olduysa, zamanında ve doğru bir karar.

Ama, eksik. Av yasağı sadece dokuz ilde ve sadece kanatlı hayvanları kapsıyor. Oysa, genel av yasağı gerek.

Çünkü, kuş gribi yasak ilan edilen dokuz ilin dışında yayılma eğiliminde. Kaldı ki, kanatlı-kanatsız derken, kısmi yasağı denetlemek güç.

Dün av yasağı zorunluğunu yazıyorum. Bazı avcılar buna müthiş sinirleniyor. Kendi sitelerinde çirkin saldırılar.

Çünkü, birilerinin çıkarlarına dokunuyor.

Kuş gribinden insanlar ölüyor. Ama, bu kendini bilmezler av için daha fazla silah ve fişek satmayı, insan hayatından daha değerli buluyor.
X