Gündem Haberleri

  Paraşütçüler yarın yurda geliyor

  Sefer SUPHİ/TAHRAN, (DHA)
  18.01.2006 - 13:38 | Son Güncelleme:

  İran`da 24 Aralık`ta aşırı dinci Cundullah örgütü tarafından kaçırıldıktan sonra, İranlı yetkililerin girişimleriyle dün serbest bırakılan 3 Türk yamaç paraşütçüsü bugün başkent Tahran`a sağ salim ulaştı.Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'ne götürülen sporcuların, sağlık durumlarının iyi olduğu ve yarın sabah erken saatlerde THY'nin tarifeli uçağıyla İstanbul'a hareket edecekleri bildirildi.

  İran'ın Sistan Belucistan eyaletinde kaçırıldıktan 24 gün sonra serbest bırakılan 3 Türk yamaç paraşütçüsü, başkent Tahran'a geldi. Türk sporcular Serdar Durna, Yurdaer Etike ve Avni Ozan'ı Mehrabad havalimanında Türkiye'nin Tahran büyükelçisi Halit Bozkurt Aran karşıladı.

  TRAVMATİK BİR DURUM’

  Havaalanında kısa bir açıklama yapan Tahran Büyükelçisi Bozkurt Aran, İranlı yetkililere, Türklerin kurtarılması için gösterdiği işbirliği ve gayretlerden dolayı teşekkür etti. Aran, uzun yoldan gelen Durna, Etike ve Ozan’ın yorgun olduklarını ifade etti. Aran, "25 gün geçti, çok uzun bir zaman. Dileğimiz bu şekilde insanlıkdışı koşullarda kendi iradeleri dışında tutulan diğer insanların da serbest bırakılması" dedi.

  Serbest bırakılan Türkleri karşılayan Aran, "Bu sonucun alınmasını sağlayan İran makamlarına çok teşekkür ediyoruz. İnsanların bu şekilde hürriyetlerine el koymak bir terör faaliyetidir ve bunun böyle olumlu şekilde sonuçlanması bizi çok memnun ediyor" diye konuştu. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Yurdaer Etike ise, "Çok yorgunuz. Zor bir durum. Travmatik bir durum" dedi. Büyükelçiliğe götürülen Türklerin geceyi burada geçirmesi ve yarın Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

  ’CUNDULLAH’ ADI TERÖR VE UYUŞTURUCU KAÇAKÇILIĞINDA DA GEÇİYOR

  Terör ve uyuşturucu kaçakçılığına adı karışan Cundullah adlı örgütün militanları, İran-Pakistan sınırında bir askeri karakolu basarak 9 İran askerini de kaçırmıştı. İran, Pakistan ve Hindistan üzerinden Nepal’e gitmek isteyen Türk yamaç paraşütçüleri Serdar Durna, Yurdaer Etike ve Avni Ozan da 24 Aralık 2005’te İran-Pakistan sınırına yakın bölgede kaçırılmıştı. Her iki adam kaçırma eylemi de Taliban ve El Kaide yanlısı bu örgüt tarafından gerçekleştirilmişti.

  Teröristler, 9 İranlı askerin serbest bırakılması için İran cezaevlerinde bulunan 16 üyelerinin serbest bırakılmasını ve 3 Türk sporcu karşılığında 1’er milyon euro fidye verilmesini talep ediyordu. İran, rehineleri kurtarma girişimleri çerçevesinde Pakistan’a bir heyet gönderirken, sporcuları kaçıran Cundullah örgütüne de gözdağı vermişti. İranlı askerlerin akıbetiyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Türk rehinelerin kurtarılması için teröristlere fidye ödenmediği belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı