Gündem Haberleri

  Paraşüt pistine kaktüs diktiler

  Hürriyet Haber
  27.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ölüdeniz'de belediyeden turizme büyük katkı

  Dünyanın sayılı yamaç paraşütü merkezlerinden olan ve bu yüzden bile turist çeken Ölüdeniz'de belediye, paraşütçülerin iniş pistine boy boy kaktüs dikti.

  FETHİYE İlçesi'ne bağlı olan Ölüdeniz'in Belcekız plaj yolu ve yanlarına kaktüslerin yanısıra, dikenli başka bitkiler de ekildi. Ölüdeniz Belediye Başkanı Oktay Sidekli, ‘‘Parüştçüler inecekleri başka yerler olmasına karşın çim alanın üzerine iniyorlar ve tahrip ediyorlar. Bunu engellemek için çiçek ve kaktüs diktirdim’’ dedi.

  Dünyada sayılı yer

  Her yıl sadece yamaç paraşütü için sayısız turist çeken ve bu yolla önemli miktarda turizm geliri olan Ölüdeniz'deki Belcekız Plaj yolunun kaktüs tarlasına dönüştürülmesi, turizmcilerin tepkisine yolaçtı. Turizmciler, kaktüslü çevre düzenlemesini, dünyanın en iyi atlama parkuruna sahip olan Ölüdeniz'e ve yamaç paraşütüne vurulan bir darbe olarak gördüklerini söylediler ve şöyle dediler:

  Destek beklerken

  ‘‘Bölgenin tanıtımı için büyük mücadele veriyoruz. Yıl boyu, yerli ve yabancı pek çok okul ve kulübün sporcusu, Ölüdeniz'e yamaç paraşütü için geliyor. Bizler, sporcuların gelişini olumsuz etkileyen ve Orman İdaresi tarafından her seferinde alınan uçuş parasının, okul ve kulüp sporcularına uygulanmamasını beklerken, iniş parkuruna kaktüs ve dikenli bitkiler dikiliyor. Bu tür uygulamalar karşısında hayal kırıklığı yaşıyoruz.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı