Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Parası olana adalet

  Hürriyet Haber
  22 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 22 Temmuz 1999 - 00:01

  Pul parası olmadığı için mahkeme kararlarını ve tebligatlarını postalayamayan adalet, cezaevindeki tutuklu ve hükümlüleri mahkemelere taşıyamaz hale geldi.

  Yargıda ‘pul’dan sonra bu kez de ‘sevk’ rezaleti yaşanıyor. Geçen yıla kadar ödenek yokluğundan pul bulup taraflara tebligat yapamayan yargı, bu kez de cezaevlerindeki ödenek yokluğu nedeniyle sanıkların mahkemelere sevkini gerçekleştiremiyor.

  Parası olan sanıklar, sevk masrafını karşılayıp mahkemeye çıkarken, yıllardır önemli davaların sanıkları mahkemelere getirilemiyor.

  DAVALARA SEVK ENGELİ

  İstanbul 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Tevfik Ağansoy cinayeti davası da sevk engeline takıldı. Mahkeme, davanın Alaattin Çakıcı'dan sonra iki numaralı sanığı Adnan Çiçek'in bulunduğu Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nden getirilmesi için Cumhuriyet Savcılığı'na yazı yazdı. Cezaevi Müdürü Adnan Hacıislamoğlu'nun mahkemeye gönderdiği yazılı yanıt ise adaleti geciktiren bir engeli ortaya çıkardı.

  Cezaevi Müdürü Hacıislamoğlu imzalı Mahkeme başkanlığına hitaben yazılan yazıda Adnan Çiçek’in anılan duruşmasına cezaevimizin harcırah ve yolluklarla ilgili harcama kaleminde ödenek bulunmadığından sevki yapılamamıştır' denildi.

  SÜREKLİ ERTELENİYOR

  Böylece, yıllardır süren Ağansoy cinayeti davası bir kez daha ertelendi. Mahkeme yeni bir yazışmayla Çiçek'i yeniden istedi. Parası olan sanıkların sevk masraflarını karşılamaları durumunda mahkemelerine çıkıp yargılamayı hızlandırma şansları bulunduğu ortamda bir hukukçu şu ilginç değerlendirmeyi yaptı:

  ‘‘Bu durum en başta adaletin hızlı ve eşit dağıtılması ilkesine aykırı bir eşitsizliği ifade ediyor. Dün pul sorunu vardı bugün sevk sorunu, yarın bir başka sorun ortaya çıkacak. Vatandaşın adalete güveni sarsılacak.’’

  GEREKÇE HEP AYNI

  Bir başka büyük dava da sevk engeline takıldı. Adı 'Ölüm makinesi'ne çıkan Abdullah Sülük'ün, Ramazan Ateş cinayetini azmettirmekten çarptırıldığı ömür boyu hapis cezası Yargıtay'ca onaylandı. Cinayetin tetikçisi Murat Yıldırım'ın ömürboyu hapis ve hücre cezasına usulden, Hollanda'da öldürülen uyuşturucu kaçakçısı Celal Ateş'in eşi Gülbahar Ateş'in 25 yıllık hapis cezası ise indirim istenerek bozuldu.

  İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yıllardır süren dava yeniden başladı ve Yıldırım mahkemeye çağrıldı. Yıldırım'ın yattığı Malatya Cezaevi'nin yönetiminden mahkemeye gelen yanıt da aynı yöndeydi. Malatya Cezaevi Müdürlüğü, Yıldırım'ın, ödenek yokluğu nedeniyle sevkedilemediğini bildirdi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı