"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Parası için evlendi denmesinden korkuyorum

Merhaba Güzin Abla, ben 30 yaşında, meslek sahibi, kendi ayaklarının üzerinde duran bir kadınım. Şimdiye kadar hiç evlenmedim.

Birkaç düzeyli ve hep evlilik endeksli ilişkim oldu ama değişik nedenlerden dolayı ne yazık ki planladığımız gibi gelişmedi olaylar. Artık doğal olarak evlenmek ve bir yuva kurmak istiyorum ama ne yazık ki çevredeki erkeklerin evlenmek için hiç emek sarf etmediklerini, bir ilişkiyi yaşatmak için mücadele vermediklerini gördükçe yoruldum ve bıktım.
Bana kendimi özel hissettirecek, çaba sarf edecek birini aradım hep ve sonunda buldum. Ama hayatım boyu yaşadığım her ilişki de olduğu gibi yine bir şeyleri eksik maalesef.
Bahsettiğim kişi 48 yaşında, boşanmış ve iki çocuk sahibi. Birlikte çalışmamız nedeniyle kendisini yaklaşık 7 yıldır tanıyorum. Eşinden boşanma aşamaları, benim problemli ilişkilerim genellikle aynı dönemlere denk gelmiş ve bunları oturup paylaşmışlığımız bile olmuştur. O benim hayatımda tanıdığım en düzgün, en mert ve en ahlaklı erkeklerden biri. Öyle düşünceli, öyle dikkatli, üzülmemem için öyle düzeyli hareket ediyor ki... Onunla birlikteyken kendimi dünyanın merkezinde sanıyorum.
İlişkimiz ciddi boyutta Güzin Abla, ama ben yine de çok korkuyorum. O maddi durumu çok iyi biri. Bu nedenle insanların “Parası için gitti kaç yaşında adamla evlendi” demelerinden ve bu konuşmalarla ailemi etkilemelerinden, yıpratmalarından korkuyorum. Benim kendi evim, kendi arabam, param her şeyim var.. Ben artık sadece kendime bir can yoldaşı arıyorum, eş arıyorum.
Henüz kimsenin haberi yok bu ilişkimizden ama nasıl açıklayacağım bilemiyorum ve korkuyorum.
***Rumuz: Sadece aşk

*** Ah hep şu başkaları ne der, ne düşünür endişeniz yok mu, işte bütün hayatınızı, insanları ve çevrenizi bunca önemsemeniz mahvediyor.... Başkaları ne derse desin kızım, onların her zaman söyleyecekleri bir şeyler vardır mutlaka. Kimse gözlerini kendine çevirip bakmaz. Ama hep çevrelerindekileri izler, söyleyecek, nifak sokacak bir şeyler ararlar. Kimsenin mutluluğuna tahammül edemez onlar.
Bu nedenle sana hiç kimsenin lafına ya da ne düşüneceğine aldırma, kendi isteklerine göre, kendin için karar ver, diyeceğim. Evet aranızda biraz yaş farkı var. Ama bu adam da yaşlı başlı biri değil ya ihtiyar bir adama parası için gitti, desinler. Hem derlerse de desinler. Ayakları üzerinde duran, aklı başında bir kadın olan senin gibi bir insandan ricam, sadece kendi duygu ve düşüncelerinle hareket etmen. Ailene de durumu açtığında, sakın tereddüt ettiğin izlenimi yaratma, kararlı ve kendine güvenir bir şekilde konuş...

İkinci kadınlar ve boşanma meselesi

Daha önceleri de size yazmıştım ama yine yayınlamadınız Güzin Hanım. Konu ikinci kadınlar ve onları savunan satırlar olunca yayınlamamayı ilke ediniyorsunuz. Aslında bunu da anlayışla karşılıyorum.
Size kocası bir hayat kadını ile kendisini aldatan ve diğer kadını suçlayan hanımefendiyedir bu satırlar... Kimse kimseyi kandırmasın ortada bir ilişki var. Hem de iki sene süren bir ilişki. ıster hayat kadını olsun ister genel müdür olsun değişen hiçbir şey yok, aldatma aldatmadır...
Aldatanın kimle aldattığı mı önemli? Onun kariyerine göre bakış açımızı ve etik değerlerimizi değiştiremeyeceğimize göre.. Hanımefendi, kocasının onu bir hayat kadını ile aldattığına tepki gösteriyor. Bir akademisyen ya da doktor olsaydı değişen ne olacaktı değer yargılarında? Eli kalem tutmuş güzel de ifade etmiş duygularını. Soruyor ne yapmam gerekir? diye. Bence yapması gereken onu kiminle olursa olsun, aldatan adamı efeler gibi boşamaktır.
Yoksa ne farkın kaldı yargıladığın, o basit gördüğün kadından? Hem düzenlerini hem de sahip oldukları imkanları korumak için ihanete göz yumarlar, sonra da günah keçisi ikinci kadınlar olur. Yapmayın bunu hanımlar, ayıp olmuyor mu?..
*** Rumuz: canan..
*** Aslında haksız davranıyorsunuz sevgili okurum, ikinci kadınlara da her zaman söz hakkı tanıyorum bu sütunlarda. Hem de okurlarımdan büyük tepki görebileceklerini göze alarak.
Genellikle ben ve okurlarım, bir bütünüz. Hemen hemen her zaman aynı şeyleri düşünürüz. Ve biz evli bir erkeğin hayatına giren kadın, her kim olursa olsun, erkeğin evli olduğu eşine karşı acımasızsa, ona sürekli suçlamalar yöneltiyorsa, onu küçümsüyorsa, işte buna katlanamayız.
Evet aldatıldığını öğrenen eş, size göre hemen boşanmalı ve yerini o ikinci kadına bırakmalı, değil mi? ışte ne yazık ki bu her zaman mümkün olmuyor. Hayat dümdüz bir yol değil, karmaşık ve çıkmaz sokakları da var... ıhanetin acısı yüreğine çökse de bazen o kadın, eşini elleriyle o kadına teslim etmek istemeyebiliyor.
X