Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Paranormal ektoplazma nedir?

  Hürriyet Haber
  28.04.2016 - 12:21 | Son Güncelleme: 28.04.2016 - 12:25

  Paranormal ektoplazma nedir? Zamanının bilimini yansıtan bir spiritüeli midir? Bilim bu konuda ne diyor? İşte cevabı..

   On dokuzuncu yüzyıl fizyoloğu Charles Richet, ruh çağırma seansları sırasında medyumlardan aktığı iddia edilen tuhaf materyali betimlemek için “ektoplazma” sözcüğünü kullanan ilk kişiydi. Medyumların bedeninden ip gibi sızan bu maddeler birleştirerek vücutsuz birer uzuv ya da hayaletimsi yüz şekli alıyordu.

  Elbette ektoplazma bir hileydi. Medyumlar gazlı bez, hayvan parçaları ve el çabukluğu kullanarak bunu spiritüel bir olgu olarak gösteriyordu. Şu anda kulağa komik gelse de, zamanının birçok entelektüeli bu gösterileri gerçekçi buluyordu. Anafilaksi konusundaki çalışmalarıyla Nobel Ödülü’ne layık görülen Richet de bunlardan biriydi. British Columbia Üniversitesi’nden bilim tarihçisi Robert Brain, “Richet aptal biri değildi,” diyor. Yine de paranormal ektoplazmayla ilgili çalışmalara kendini kaptırmıştı. “Ektoplazmayı normalde aklı başında, mantıklı bilim insanlarına makul gösteren ne olabilir?” diye soruyor Brain. “İllaki altında yatan bir mantık olmalıydı.”

  Hakkı da var. 1800’lerin ortasında bilim insanları hayvan ve bitki hücrelerinin içinde jelatinimsi bir madde, ya da “plazma” bulmuş ve bunun Dünya’daki tüm yaşamın temeli olduğunu düşünmüşlerdi. Brain, “Biyologlar 100 yıl boyunca protoplazma konusunu araştırdılar,” diyor. Bu düşünce o zamanlar çok yaygındı. Bunu dikkate alınca, sıra dışı şartlar altında vücudun plazma salgılaması fikri ya da harici protoplazmanın (yani ektoplazmanın) biçim değiştirmesi o kadar tuhaf görünmüyordu. Modern moleküler biyologlar daha sonra kalıtsal bilginin jöleyi andıran plazmanın titreşimlerinde değil, çekirdeğindeki asitlerde depolandığını ortaya çıkardılar. O noktada ise “protoplazma, biyolojinin utanç kaynağına dönüştü” diyor Brain.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı