Paranın Yorumu

Hürriyet Haber
13.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hayri ÇETİNKAYA

Sıra icraata gelecek mi?

Piyasalarda borsa hala alternatifsiz tek yatırım aracı olma özelliğini koruyor. Geçen hafta da yatırımcısına yaklaşık yüzde 7 oranında getiri sağlayan borsada, çifte rekor kırıldı.

Geçen hafta içinde 3 bin puandan dönen endeks, 2 bin 943 puanlı yeni rekoruna ulaştı. Endeksteki artışın yanısıra işlem hacminde de günlük 78 trilyon (412 milyon dolar) liralık rakamla yeni rekora ulaşıldı.

Kısa süre önce kaybettiğimiz İMKB Başkanı Tuncay Artun'un en büyük hayali, aslında hedefi, borsada günlük bir milyar dolarlık işlem hacminin gerçekleştiğini görmekti. İkinci büyük hedefi ise İMKB'de enaz 500 büyük şirket hissesinin işlem görmesini sağlamaktı. Artun bu yolda büyük adımlar atmasına karşın, hedeflerini gerçekleştirmeye ömrü yetmedi.

Aslında İMKB, bugün itibariyle söz konusu her iki hedefin de çok uzağında değil.

Borsada bugün hisseleri işlem gören şirket sayısı, tüm pazarlar dahil 255. Yani yolu çoktan yarılamış durumda. Önümüzdeki kısa dönemde halka açılacak yeni şirketlerle bu sayı kısa sürede 300'ü bulacaktır.

Geçen hafta içinde yakalanan günlük 412 milyon dolarlık işlem hacmiyle, bir milyar dolarlık hedefte de yolun yarılandığı söylenebilir.

Borsayı bir ay gibi çok kısa bir sürede buralara getiren nedenler ortada. Refahyol'un ortadan kaldırılmasıyla piyasaları saran pembe tablo, hükümetin, son günlerde yapısal reformlar, 1998 bütçe hedefleri, düşük enflasyon ve hızlı özelleştirme üzerine peş peşe yaptığı umutvar açıklamalarıyla iyice pembeleşti.

Hükümetin iyimser hedeflerine bürokratlarından da destek geliyor. Merkez Bankası'ndan Hazine'ye ve Özelleştirme İdaresi'ne kadar herkes kendi payına düşen desteği açıklamalarıyla veriyor.

Bir destek de geçen hafta Ankara'da yoğun temaslarda bulunan IMF heyetinden geldi. IMF, 1998 hedeflerini ‘‘cesaret verici’’ bulduğunu söyleyerek, Yılmaz Hükümeti'ne destek mesajı verdi.

Türkiye'ye ilişkin bu pembe haberler, günlük ve haftalık yabancı yayın organları aracılığı ile uluslararası piyasalara hızla ulaşıyor. Dış piyasalara ulaşan bu haberlerin, yabancıları da yönlendirdiği kesin.

Çok değil bir ay önce Türk sermaye piyasalarına giren yabancı fon yöneticileri, kısa sürede iyi paralar kazandılar. Bir ay öncesine kadar, eylül başında bono piyasasında yüzde 120'lerde seyreden oranlar bugün yüzde 100'ün de altına indi. Piyasalarda en iyi kazanç ise borsada gerçekleşti. Borsada bir aylık artış, yüzde 35'i buldu.

Uzakdoğu piyasalarda patlayan krizin de etkisiyle Türkiye'ye yönelen yabancıların yaptığı işlemlere, ‘‘yerli’’ yabancıların da verdiği destekle İMKB endeksi bir ay içinde 2000'lerden 3000 puana dayandı. Henüz küçük yatırımcının, Kapalıçarşı'daki, Anadolu'daki yatırımcıların borsaya yöneldiğini söylemek zor. Onlar hala beklemede..

Sadece peş peşe yapılan hızlı özelleştirme, yapısal reform, enflasyonun düşürüleceği, düşük büyüme gibi açıklamalar sayebinde piyasalarda son bir ayda bu kadar büyük bir hareketlenme yaşandı.

Acaba söylenenler hayata geçirilirse, nasıl bir manzara ile karşılaşacağız? Şimdi sıra icraatta. Hükümet, yıl sonuna kadar 4 milyar dolarlık özelleştirmeden sözediyor. Yıl sonuna 75 gün kala böyle bir hedefin yakalanmasını kimse beklemiyor. Fakat bir veya iki adet ciddi bir özelleştirmenin bile yapılması, yabancılar için de inandırıcı olacaktır. Umarız yapılır...

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı