Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Paranın risk haritası

  Hürriyet Haber
  17 Temmuz 2007 - 00:15Son Güncelleme : 17 Temmuz 2007 - 15:22

  Ekonomist dergisinde yayınlanan habere göre koalisyon ihtimali piyasalar için risk taşıyor.

  İşte seçimler ve paranın risk haritası...

   

  Sadece bir hafta kala 22 Temmuz seçimleri öncesinde piyasalarda iyimser rüzgarlar esiyor. Tek parti hükümetini satın alan piyasa aktörleri, İMKB'yi tarihi zirvesine taşırken, dolar 1.30 psikolojik desteğinin altına düştü. Bono bileşik faizleri ise fonlama maliyetinin yaklaşık 1.5 puan altına indi. Bu seviyeler, seçimlerde AKP'nin tek başına iktidar olması ve global likiditede sorun yaşanmaması halinde riskli bulunmuyor. Ancak tersi bir gelişmede analistler, bu seviyelerin riskli hale geleceğini ifade ediyor.

  Ne riskli, ne risksiz?

  Son dönemde borsanın tarihi zirvesini görmesinde, faiz ve doların düşüşünde temel belirleyici olanın yurtdışı piyasalardaki hareketler olduğu unutulmamalı. Bunun yanısıra seçim sonrasına yönelik "tek parti" iktidarı beklentilerinin de satın alınmaya başlaması, piyasaların bu hareketinde etkili olan unsurlardan.

  Borsa ve döviz

  Sonuçta borsa oldukça yukarıda. Dolar aşağıda ve faizler baskı altında.

  Risk analizi çalışmasında para piyasalarının geldiği noktaların riskli olup olmadığnın yanıtını ise seçimlerden sonraki tablo ile global likiditenin durumu verecek. Örneğin borsanın çok yükseldiğini düşünenlerin aksine bu seviyeler seçimlerden tek parti iktidarının çıkacağını düşünenler için hiç de riskli değil ve alım yapılmalı. Ancak tersi durumlarda ise riskli bulunuyor.

  Dövizde olumsuz bir seçim senaryosu halinde bugünden pozisyon alınması öneriliyor. Tek parti iktidarı için bugün dövizde pozisyon alma riskli bulunuyor. Bu nedenle yatırımcıların seçimden sonraki gelişmleri çok yakından izleyerek kendilerinin de alabileckleri riski iyi hesaplayarak pozisyon almaları gerekiyor.

  SEKİZ YATIRIM ARACI HANGİ RİSK SEVİYESİNDE?

  Tek parti ya da güçlü bir koalisyon hükümeti senaryosuna göre...Çok parçalı güçsüz bir koalisyon hükümeti senaryosuna göre...
  Paranın risk haritasıDöviz: Dolar 1.20 YTL gerileyebilir. Bu da dövizi riskli kılıyor. Döviz: İlk etapta 1.30 YTL geçilir. Ardında 1.37-1.4 YTL söz konusu olur. Artış olasılığı yüksek...
  Paranın risk haritasıE.Bond: Bugünkü seviyeler primli bulunduğu için, yukarı hareket sınırlı olur.E.Bond: 153.9 dolar olan gösterge kağıt, 150 dolara geriler. Siyasi gerilim artarsa bu seviyelerde riskli, 145 dolar sözkonusu olabilir.
  Paranın risk haritasıYTL Mevduat: Faiz oranlarında 1-2 puanlık düşüşler olabilir.YTL Mevduat: Yüzde 15-17 aralığındaki oranlar, 17-19 aralığına yükselir.
  Paranın risk haritasıBorsa: Getiri beklentisi yüksek ve riski düşük olur. 55 bin üzerinde 60 bin seviyeleri söz konusu.Borsa: Bugünkü seviyeler çok riskli olur. 46 bin ana trend desteğini kırarsa, 41 binleri görebilir.
  Paranın risk haritasıA tipi fon: Borsaya yakın getiri sağlar. Kaybettirme riski sıfıra yakın. A tipi fon: Borsaya yakın hareket eder. Dolayısıyla riski yüksektir.
  Paranın risk haritasıBono: Yüzde 16.5 seviyelerine kadar düşüş olabilir. MB'den faiz indirimi beklentisi artar. Bono: Yüzde 19,12 fonlama maliyetinin üzerine çıkar. Daha sonra yüzde 21-22 seviyeleri görülebilir.
  Paranın risk haritasıB tipi fon: Bonoya yakın bir performans sergiler, bonoda olduğu gibi riski çok düşük.B tipi fon: Bono faizlerine parelel hareket eder. Dolayısıyla risk katsayısı yüksek. 
  Paranın risk haritasıAltın: Diğer yatırım araçlarının cazibesi artar. Altına talep azalır. Seçime bağlı olarak riskinde farklılık beklenmiyor.Altın: İç piyasadan çok petrol ve doların seyrine bağlı. Derin kriz olması talep artar.

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı