Gündem Haberleri

  Paramparça aşklar

  Hürriyet Haber
  01.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:  Ölümcül bir trafik kazasında düğümlenen, iz bırakan sahnelerle dolu ve eleştirmenlerin 'vahşi, sevgi dolu ve elektrikli' olarak nitelendirdiği bir film.

  YER Meksika şehri... Octavio, genç bir delikanlı, kardeşinin karısı Susana ile kaçmaya karar verir. Köpeği Cofi'nin köpek dövüşlerinde çok iyi olduğunu tesadüfen anlayan Octavio, Cofi'yi Susana ile kaçmalarına yardımcı olan paranın elde edilmesinde kullanır. Bu dokunaklı ihtiras üçgeni, yasak aşkın geri dönüşü olmayan bir yol haline gelmesiyle daha karmaşık bir hal alır.

  Bu arada Daniel, 42 yaşındaki bir adam, güzel model Valeria ile beraber yaşamak için karısını ve kızlarını terk eder. Yeni hayatlarını kutladıkları gün, kader Valeria'yı trajik bir kazaya iter. Bir adam herşeye sahip olduğunu düşündüğü anda, tüm hayatı değişirse ne yapar?

  Daniel ve Valeria'nın küçük köpeği Richi, oturdukları dairenin ahşap zeminindeki boşluğa düşer. Bu olay onların kötü kaderlerinin de başlangıcı olur.

  Sonunda El Chivo kaza yerine gelir; yıllarca hapis yatan, hayatta derin hüsrana uğramış, kiralık katil olarak çalışan, eski bir komünist gerilladır. Ölmek üzere olan, Octavio'nun köpeği Cofi'yi bulur. Köpeği alır ve iyileştirir. Bu karşılaşma onun kendisi ve acı dolu geçmişiyle başa çıkmasına yardımcı olur.

  Paramparça Aşklar Köpekler (Amores Perros), özgürlük, insanoğlunun zaafları ve karmaşıklığını anlatan sürükleyici ve heyecanlı bir film. Yönetmenliğini ise Alejandro Gonzalez İnarittu yapıyor. Filmde Emilio Echevarria, Gael Garcia Bernal, Goya Toledo, Alvaro Guerrero, Vanessa Bauche ve Jorge Salinas rol alıyorlar.

  Filmin senaryo yazarı Guillermo Arriaga Jordan, Paramparça'da şiddet ve ölümü basitleştirmeyecek bir senaryo yazmak istediğini vurguluyor: ‘‘Okuyucuya cinayetin ne kadar korkunç olduğunu, bir araba kazasının insanı dehşete düşüren sonuçlarını, aldatmanın arkasında yatan nedenleri, buradaki yasak aşkın trajedisini hissettirmek istedim. Hayatın acımasızlığını, üzüntüsünü, neşeyi ve ümidi içeren bir senaryo. Karakterlerin neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda verdikleri mücadeleyi, kendi sonlarını hazırlayan nedenleri, kurtuluş yollarını da kendilerinin bulabileceği bir senaryo oluşturmaktı isteğim. Karakterlerin çelişkilerini, aykırılıkları, bile bile yapılan hataları ve bunun bedelini ödemeye hazır insanları işledim.’’ diyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı