« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Paramız yetmedi

Futbol Federasyonu, Hollandalı teknik adamın talep ettiği yıllık ücretin 2.5 milyon Euro’su için sponsor buldu. Ancak kalan 5.5 milyon Euro’luk maliyet de çok yüksek geldi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

FATİH Terim’in görevi bırakmasından beri teknik direktörsüz kalan A Milli Futbol Takımımız konusunda belirsizlik sürüyor. Son olarak, Futbol Federasyonu’nun listesinde 1 numaralı aday olan Guus Hiddink ile de anlaşma ihtimali kalmadı. Halen Rus Milli Takımı’nın başında bulunan Hollandalı teknik adamdan vazgeçilme nedeni ise yüksek maliyeti oldu.

7 milyon Euro alıyor

Rusya’dan sponsorlarla birlikte yıllık kazancı 7 milyon Euro’yu bulan ünlü teknik adam, ay yıldızlı ekip için kendisine teklifte bulunan Türkiye Futbol Federasyonu’ndan 8 milyon Euro istedi. Daha önce Hollanda, Güney Kore, Avustralya ve Rusya gibi çalıştırdığı her milli takımda çok başarılı olan teknik direktör için federasyon yetkilileri de şartlarını gözden geçirdi. 
63 yaşındaki hocanın istediği ücretin 2.5 milyon Euro’sunu karşılayacak sponsorlar bulundu. Ancak geriye yine de yıllık 5.5 milyon Euro gibi oldukça yüksek bir maliyet kaldı. Bu astronomik meblağı karşılayamayacağını düşünen Futbol Federasyonu, böylece Milli Takım’ın başına getirmeyi en çok istediği isim olan Hiddink’ten vazgeçmek zorunda kaldı.

Guus Hiddink en pahalı 2. teknik direktör

MİLLİ takım teknik direktörleri arasında halen Guus Hiddink’ten fazla para kazanan tek bir isim var. O da İngiltere’nin başında bulunan Fabio Capello. İngilizler, dünyaca ünlü İtalyan hocaya yılda 8.8 milyon Euro para ödüyor. Eğer Futbol Federasyonu Hiddink’in şartlarını kabul etseydi, Türkiye olarak dünyanın en pahalı 2. milli takım hocasını çalıştıracaktık. Bu arada listede Capello ve Hiddink dışındaki tüm teknik adamların çok daha mütevazı ücretlere çalışmaları da dikkat çekici.   
Milli takım hocaları ne kadar kazanıyor?

TEKNİK ADAM TAKIM KAZANÇ (Euro)

Fabio Capello İngiltere 8.8 milyon
Guus Hiddink Rusya 7 milyon
Marcello Lippi İtalya 3 milyon
Joachim Löw Almanya 2.5 milyon
Bert van Marwijk Hollanda 1.8 milyon
Ottmar Hitzfeld İsviçre 1.7 milyon
Vicente Del Bosque İspanya 1.5 milyon
Carlos Queiroz Portekiz 1.3 milyon
Carlos A.Parreira G.Afrika 1.2 milyon
Pim Verbeek Avustralya 1.2 milyon
Dunga Brezilya 0.8 milyon
Diego Maradona Arjantin 0.8 milyon

Yerliye dönüş

TÜRK Milli Takımı için en önemli aday olarak gösterilen Guus Hiddink’ten vazgeçilmesi üzerine ibre yeniden yerli teknik adamlara döndü. Kamuoyunda da Mustafa Denizli, Yılmaz Vural, Ertuğrul Sağlam ve Tolunay Kafkas gibi isimler, en çok telafuz edilenler arasında yer alıyor. Ancak herkesin ortak bir düşüncesi var ki, o da Euro 2012 hazırlıkları için Milli Takımımızın bir an önce teknik direktörünü bulması ve daha fazla zaman kaybetmemesi.


Bunları da Beğenebilirsiniz