« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Paralimpikleri anlama kılavuzu

Londra Paralimpik Oyunları’nda boccia’dan gol topuna kadar adını, kurallarını ilk defa duymuş olabileceğiniz oyunlar var.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İşte içlerinden en ilginçleri

-Boccia: Boccia’da hedef topu labutlara en yakın mesafeye atmak. Erkekler ve kadınlarda bireysel, eşler ve takımlar halinde oynanıyor. İki taraf oyunun gidişatına göre dört veya altı bitişe kadar başa baş gidiyor. Her takım, her bitiş için altı top alıyor ve sonunda labutlara en yakın sayıyı atan takım ödüllendiriliyor.
-Futbol Beş Kenar: Beş kenarlı futbola görme engelli sporcular katılabililiyor. Her kenarda görüşü eşitleyen siyah maskeler takan oyuncular yer alıyor, kaleciler görme engelli değil. Oyun 25’er dakikalık iki yarıdan oluşuyor ve sahanın etrafı sporcuların daha rahat iletişim kurabilmeleri için ses yansıtan duvarlarla yalıtılıyor. Aynı zamanda izleyicilerden sessiz olarak maçı izlemeleri rica ediliyor.
-Futbol Yedi Kenar: Yedi kenarlı futbola serebral parsili sporcular katılabiliyor. Oyun geleneksel yedi kenarlı futbol sahasında oynanan 30 dakikalık iki yarıdan oluşuyor. Oyuncular engellerine göre C5 ile C8 arasında sınıflandırılıyor, C8 sınıfında en az engele sahip sporcular yer alıyor. Takımlar en fazla üç C8 sınıfı oyuncuya ve en az bir C5 veya C6 oyuncuya sahip olmalı.
-Goalball: Goalball’e görme engelli atletler katılabiliyor. 12’şer dakikalık iki yarıda oynanıyor. İki takımda da siyah maske takan üç oyuncu içinde çıngırak olan basketbol topu büyüklüğündeki topu karşı tarafa göndermek zorunda. Oyunun doğası gereği sessizlik izleyiciler için zorunlu, bu nedenle goalball sahası golf sahası kadar sessiz. (RESİM ALTI: Türkiye Goalball takımı, çıktığı ilk maçta İsveç’i 9-2 yenerek Paralimpik Oyunları’na iyi bir başlangıç yaptı. )
-Powerlifting: Yarışmacılar sadece ağırlıklarına göre sınıflandırılıyor. Çeşitli engellere sahip sporcular bench-press yarışında 10 ağırlık sınıfında karşı karşıya gelebiliyor.
-Voleybol - Oturarak: Atış yapıldığında kalçaların ve omuzların sahayla temas halinde olma gerekliliği dışında kurallar olimpiyat voleybolu ile aynı. Oyuncular ‘engel’, ‘minimal engel’ ve en fazla ‘1 minimum engelli’ olarak sınıflandırılıyor. Erkekler ve kadınlar ayrı olarak ancak aynı formatlarda yarışıyor.
-Eskrim - Tekerlekli Sandalye: Eskrimciler sabit bir uzaklıkla hız kazandıran bir platform üzerinde yarışıyor. Sporcular, flöre, epe ve kılıç olmak üzere üç kategoride yarışıyor. Kadınlar ve erkekler ayrı yarışlarda yer alıyor ve oyuncular engellerine göre A ve B sınıfında yarışıyor.
-Rugby - Tekerlekli Sandalye: Katiltopu olarak da biliniyor. İki takımı basketbol büyüklüğünde bir oyun sahasında karşı karşıya getiriyor. Amaç, topu rakibin gol sahasına geçirerek skor elde etmek.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler