« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Paralimpik mucizesi

22 yıldır mücadele ettiği olimpiyatlarda şimdiye kadar 4 madalya kazanabilen Türkiye, İngiltere’den 10 madalyayla dönüp çığır açtı.

Faruk ZABCI
SON GÜNCELLEME

LONDRA Paralimpik Olimpiyatları, Türkiye için ‘ilklerin arenası’ oldu. Tarihinin en kalabalık kafilesiyle (69 sporcu) İngiltere’ye giden ay yıldızlılar, madalya sayısını da 5’e katladı. Türkiye, 2 madalyayla ayrıldığı Atina 2004 ve Pekin 2008 Oyunları’na göre büyük bir çıkış yaptı ve madalya sayısını 10’a yükseltti.

Rekor ve altın

Oyunlarda halterci Nazmiye Muslu, tek altın madalyamızı kazandı. Atıcı Korhan Yamaç, halterci Çiğdem Dede ve judocu Nazan Akın ile masa tenisi takımımız gümüş, judocu Duygu Çete, halterci Özlem Becerikli ve okçumuz Doğan Hancı’nın yanı sıra golbol takımımız da  bronz madalyayı boynuna taktı.

Devrim yaptık

GENÇLİK ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Paralimpik Oyunları’ndaki başarımıza ilişkin “Bu başarılar, Türk sporu adına bir devrimdir. Skora değil sporcuya bakıyoruz. Başarı, hepimizin. Herkes itiraf etsin, Türkiye ‘paralimpik’ kavramının varlığını Londra 2012 ile fark etti” ifadelerini kullandı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler