Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Paralel Yapı Mahkemeleri geliyor’

  Hürriyet Haber
  02 Kasım 2014 - 01:33Son Güncelleme : 02 Kasım 2014 - 00:09

  YARSAV Başkanı Murat Arslan: “Danıştay’a seçilenler yönünden hukuk mezunu olma şartı yoktu. Üst düzey bürokrat olmak yeterliydi.

  Yeni teklifle hukukçu olmayan bürokratlara, normal dava dairelerinde görev yolu açılıyor. AK Parti, güvendiği bürokratları yüksek yargıya taşıyacak. Böylece, Danıştay’da kadrolaşmanın yolu açılacak. Çarpıcı bir örnek olarak şu verilebilir; Sayın Cumhurbaşkanı’nın teyze oğlu öğretmendi. Önce Milli Eğitim’de genel müdür yaptılar. Daha sonra üst düzey yönetici kontenjanından Danıştay üyesi oldu.
  BAHANE UYDURMAYA GEREK YOK
  Hükümetin amacı, yüksek yargıya sızan paralel yapıyla mücadeleyse ve samimilerse, iş yükü diye bahane uydurmaya gerek yok. İstinaf mahkemeleri kurulmadan, daire ve üye sayısını artırmakla iş yükü sorunu da çözülmez. Bu teklifin iki gerekçesi var. İlki, kendilerince yüksek yargıdaki paralel yapıyı kırmak; ikincisi de YBP oy karşılığı HSYK seçimi öncesi çok kişiye Yargıtay ve Danıştay üyeliği sözü verdi. Bu kişileri de memnun etmek durumdalar. Şimdi HSYK’ya ihtisaslaşma gerekçesiyle mahkeme görevlendirme yetkisi tanınıyor. Böylece, hükümetin istediği şekilde Paralel Yapı Mahkemeleri oluşturulmuş olacak. AKP 12 yıllık iktidarında cemaatin rahle-i tedrisatından çok iyi geçmiş. Birebir cemaatin yöntemlerini uyguluyorlar.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı