Dünya Haberleri

DÜNYA

  Paraguay iç savaşa sürükleniyor

  Hürriyet Haber
  28 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mart 1999 - 00:01

  Latin Amerika ülkelerinden Paraguay adım adım bir iç savaşa veya askeri darbeye doğru gidiyor. Başkan yardımcısının öldürülmesine varan iktidar mücadelesi halkı sokağa dökerken, tanklar başkent sokaklarında...

  Latin Amerika ülkelerinden Paraguay fena karıştı. Geçen hafta Başkan Yardımcısı Luis Maria Argana'nın öldürülmesinden sonra kaosa sürüklenen ülkede Devlet Başkanı Raul Cubas'ın görevinden azledilmesi yönündeki kararın görüşülmesi öncesinde tansiyon yükseldi. Cubas'ın istifasını isteyen öfkeli göstericiler polisle çatıştı ve kanlı olaylarda en az 4 kişi öldü. Düzenin sağlanması için ordu göreve çağrıldı. Ordu birlikleri ve tanklar, başkent Asuncion'da düzeni sağlamaya çalışıyor.

  Görevini kötüye kullanmak ve Argana cinayetini azmettirmek suçuyla yargılanması istenen Başkan Cubas, halkın ayaklanmasından korkarak orduyu yardıma çağırdı. Başkentin ana caddelerinde Başkan Cubas ve (ölen) Başkan Yardımcısı Argana taraftarları arasında süren çatışmalarda, 4 kişi öldü en az 30 kişi de yaralandı.

  Kente takviye birliklerin gelmesi üzerine darbe söylentileri ülkede yayıldı. Yeni Başkan Yardımcısı Luis Fernando Canillas bir açıklama yapıp, ‘‘Silahlı kuvvetlerdeki hareketlenme düzeni yeniden teşkil etmek için bir ihtiyati önlemdir, bir darbe ya da başka bir anlam taşımamaktadır' demek zorunda kaldı. Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Paraguay'daki durumun çok kritik olduğuna dikkat çekip bu ülkeye gitmemeleri konusunda vatandaşlarını uyardı.

  Muhalefet, Argana'nın ölümünden Cubas'ı ve darbe düzenlemek suçundan mahkum edilen müttefiki Lino Oviedo'yu suçlamıştı. 1996'da bir askeri darbe teşebbüsünde bulunan Oviero'nun 10 yıl hapis cezası Yüksek Mahkeme tarafından da onaylanmış, ancak Başkan bu karara karşı çıkmıştı.

  Ulusal Kongre, Cubas ve Oviedo'yu suçlayarak, gelecek ay görüşülmek üzere Cubas hakkındaki azil süreci kararını işleme koymuştu. Senato, Oviedo'yu hapse göndermeyi reddederek görevini kötüye kullanmak suçlamasıyla Cubas'ı yargılamaya çalışıyor.

  Paraguay'da 52 yıldır iktidarda bulunan Colorado Partisi'nde bir hizbin başkanı ve Oviedo'nun düşmanı olan Argana, Cubas'ın azledilmesi kampanyasını yürütmüştü. Argana'nın öldürülmesi, partideki iktidar kavgasının en kanlı perdesi olmuştu. Devlet başkanını görevden almak için muhaliflerin 30 oya ya da Senato'nun üçte ikisinin desteğine ihtiyacı bulunuyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı