Gündem Haberleri

  Para yerine zaman yatırıp, zaman kazanın!

  Hürriyet Haber
  16.03.2012 - 15:52 | Son Güncelleme:

  Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar programının son konuğu Türkiye'nin ilk zaman bankası girişimi Zumbara'yı kuran Ayşegül Güzel oldu. Ayşegül Güzel Zumbara adını verdiği, paranın yerine zamanın kullanıldığı yenilikçi paylaşım platformu ile fark yaratıyor.

  Paranın yerine zamanın kullanıldığı bir ekonomi hareketi              

  İspanya'nın Barselona şehrinde zaman bankasını keşfeden ve Türkiye'de uygulamaya karar veren Güzel, 7 Ekim 2010 tarihinde zaman bankası www.zumbara.com internet sitesini hayata geçirdi. 

  PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ / WEB TV

  Zumbara'da para yerine zaman kullanılıyor. Zumbara'ya üye olan kişiler, verdikleri hizmet karşılığında zaman kazanıyor ve bu zamanlarını kumbaralarında biriktiriyor. Üyeler, kumbaralarında biriktirdikleri zamanları ihtiyaçları olan başka bir hizmette harcıyor. Zumbara'ya üye olanlar, İngilizce dil pratiğinden fotoğrafçılık dersine, web sitesi yapmaktan sanat eleştirmenliğine kadar birçok farklı alanda birbirlerine hizmet sağlıyor. Zumbara'da şimdiye kadar 2.200 kişi, 200'ün üzerinde servis değişiminde bulundu.

  Bireylerin kapasitelerini, birbirlerine yardım etmeleri için kullanmalarını sağlayan Zumbara, insanların sahip oldukları tek şeyin zaman olduğunu ve zamanı doğru harcayarak birbirlerine destek olmalarını teşvik ediyor.

  Dünyada ilk 20 proje arasında yer aldı

  Youth Action Net Global Fellows adlı uluslararası yarışmada dünyada ilk 20 proje arasında seçilen Zumbara, MIT Enterprise Forum Türkiye İş Planı Yarışması, Bilgi Üniversitesi Sosyal Girişimcilik, Garanti Kagider Kadın Girişimci ve E-Tohum yarışmalarında ödüller aldı.

  Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar programıyla toplumsal gelişmeye katkıda bulunan "sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini" anlatmaya devam ediyor. Programda 2009 yılından bu yana Enver Özkahraman da dahil 74 Fark Yaratan'ın öyküsü yayınlandı. Programın yeni Fark Yaratan'ı, Ayşegül Güzel'in hikayesi, www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitesinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube'da izlenebiliyor.


  Fark Yaratanlar videolarını izlemek ve paylaşmak için:

  www.sabancivakfi.org
  www.farkyaratanlar.org
  www.facebook.com/FarkYaratanlar
  www.twitter.com/Farkyaratanlar
  www.youtube.com/user/turkeychangemakers


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı