« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Para olmadan Premier League'de nasıl kalınır

Dünyanın en büyük finans piyasalarından biri olan futbolun aslında para olmadan da yönetilebileceği iddia edildi.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Liverpool menajeri Brendan Rodgers yaptığı araştırmada, Chelsea ve Manchester City gibi kulüplerin nakit sıçramada yaşadıkları avantajın Premier League için iki büyük örnek oluşturduğunu ancak diğer kulüplerin süper zengin rakipleriyle rekabet etmek için para harcamadan da nasıl başarılı olabileceklerinin altını üç maddeyle çizdi.

1-    Menajerinizi seçin ve yıllarca ona sadık kalın

Modern futbolda seçeceğiniz menajerler tıpkı yıldız futbolcular gibi büyük maliyetlere neden olabilir. Bu nedenle tazminat ve transferlerde ödenecek büyük ücretleri önlemek için ucuz bir menajer seçip, ona uzun yıllar görev vermek en mantıklı seçim olacaktır. (Chelsea’nin Andre Villas-Boas için ödediği 13 milyon Pound’un ardından kendisiyle iki aydan kısa bir sürede yollarını ayırması)

2-    Kendi kendine yeterli ol

UEFA, Avrupa Ligleri için Finansal Fair Play uygulamasıyla bazı tedbirleri almak için harekete geçti. Elbette bu uygulamayı hayata geçirmek içinse kararları doğru ve önceden almakta fayda var. Portsmouth mali kontrolü elde tutmamanın en güzel örneklerinden birini oluştururken, Arsene Wenger’in Arsenal kulübüyle ortaya koyduğu şablon mükemmele yakındır. Zengin rakiplere rağmen, takımını her sezon Şampiyonlar Ligine taşımayı başaran Wenger bu sayede karı arttırıp kulübün para akışını yukarılara çekmeye devam ediyor.

3-    Kendi oyuncularını yetiştir

Akademiler için bütçe ayrılması her kulübün en önemli damarlarından biri olmalıdır. Kadro doldurmak için yüksek ücretler ödeyerek deneyimli bir oyuncu getirmek yerine akademilerde yetişen futbolcuları kazanmak çok daha iyi bir alternatif. Kulübün akademiye sürekli yatırım yaparak A takım için oyuncuları üreterek hizmet etmesi ve ileride onların transferlerinden daha büyük paralar kazanması gerekir. Everton’ın alt yapıdan yetiştirdiği Wayne Rooney ve Jack Rodwell’i uzun yıllar kullandıktan sonra satarak 40 milyon Pound kazanması, Premier League’de alt yapının en önemli örneklerinden birini oluşturmaktadır.

 

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler