Para hareketlerine Maliye'den takip

Hürriyet Haber
06.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanlığı denetim elemanları, yaptıkları denetimlerde büyük para transferi yapanların bir bölümünün vergi kaydının olmadığını belirledi. Bakanlık bunun üzerine büyük para hareketlerinin bankalar üzerinden gerçekleştirilmesi için harekete geçti. Bakanlık, bu amaçla bankada vergi numarası uygulamasını da kasım ayına kadar devreye sokmayı kararlaştırdı.

Maliye Bakanlığı, vergi kayıp ve kaçağı ile daha etkin mücadele için, parasal işlemleri çok daha yakından takibe hazırlanıyor. Merkezi denetim elemanlarının turneler kapsamında çeşitli il ve ilçelerde yaptıkları vergi denetimlerinde, banka kayıtlarına da yönelindi. Bu çerçevede, bankalar kanalıyla yapılan büyük hacimli ödemelerin dökümleri çıkarıldı. Söz konusu işlemlerde taraf olan kişilerin vergi mükellefi olup olmadıklarına bakıldı.

İlk tespitlerde, bankalar aracılığıyla büyük miktarlı ödeme veya tahsilatta bulunan birçok kişinin, vergi dairelerinde kaydının olmadığı görüldü. Merkezi denetim elemanlarının Eylül sonuna kadar devam edecek turne denetimlerinde, banka kayıtlarıyla, vergi dairesi kayıtları karşılaştırmalarına devam edecekleri öğrenildi.

BANKALARDAN GEÇECEK

Denetim elemanları, bu yöndeki araştırmalarını sürdürürken, Maliye Bakanlığı da, parasal hareketlerin çok daha iyi izlenmesi için harekete geçti. Bunun da vergi reformunda varolan bir yetkinin kullanımı ve vergi numarasının yaygınlaştırılması kanalıyla gerçekleştirileceği bildirildi.

Vergi reformu sırasında Vergi Usul Kanunu'nda yapılan bir değişiklik, bu izlemede temel dayanaklardan biri olacak. Sözkonusu Kanunun mükerrer 257. maddesi uyarınca, Maliye Bakanlığı'na, mükelleflerin muameleleri ile tahsilat ve ödemelerini, banka veya diğer finans kurumları aracılığı ile yapmalarını zorunlu kılma yetkisi verildi. Maliye yetkilileri, söz konusu yetkinin önümüzdeki dönem kullanılacaını bildirdi. Bu konuda bir tebliğ çalışması içinde olan Bakanlık, bu tebliğ ile belirli bir limitin üstündeki ödeme ve tahsilat işlemlerinin bankalar ve diğer finans kuruluşları kanalıyla yapılması şartını getirecek.

VERGİ NUMARASI SIRADA

Parasal hareketlerin izlenmesinde ikinci araç ise vergi numarası olacak. Gayrımenkul ile taşıtların alım ve satımında uygulamaya giren vergi numarası, kasım ayında bankacılık sektöründe de hayata geçirilecek.

Sözkonusu uygulama için Gelirler Genel Müdürlüğü'nün bilgi işlem merkezindeki altyapı çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Bazı bankaların vergi numarası altyapısına dönük hazırlıkları bitirmesi ile birlikte uygulama start alacak. Vergi numarası uygulamasına bankacılık sektöründe öncelikle çek ve senet işlemlerinde geçilecek. Belirli bir takvim içinde uygulama, belirli limitler de konularak diğer alanlara yaygınlaştırılacak.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı