Para girişinin sürmesi durumunda 13 bin test edilebilir

Hürriyet Haber
06 Aralık 2001 - 09:56Son Güncelleme : 06 Aralık 2001 - 09:56

Olumlu gelişmelerle çarşamba günü, gün içi zirvesinden kapanış yapan endeks para girişinin sürmesi durumunda hafta içinde 13 bin direncini test edebilir

Haftanın ilk iki günü düşük işlem hacmiyle küçük kayıplar yaşayan endeks çarşamba günü olumlu haberlerinde etkisiyle yüzde 5.5 değer kazanarak 11 bin 930 puandan kapanış yaptı. İşlem hacminin 811 trilyon liraya yükselmesi destek noktalarının test edilmesinin ardından başlayan yükselişi onaylıyor.

Kısa vadeli göstergelerde hafta başında ortaya çıkan sat sinyali ile gerçekleşen bu düşüş yükseliş trendindeki orta vadeli göstergelerde deformasyona neden olmadan tamamlandı.

Bu, geçen hafta yaşanan düşüşün düzeltme niteliğinde olduğunu gösteriyor. Son kapanış ile 72'ye yükselen stochastic göstergesi aşırı alım bölgesine yaklaşmaya başladı. Cuma günü gerçekleşen yükseliş ile al sinyali bölgesine yaklaşan ancak pazartesi ve salı düşüşleri ile bu noktadan uzaklaşan CCI göstergesi bugün bu çizginin üstüne çıkarak al sinyali verdi.

Ekim ayında 7 binli seviyelere kadar geriledikten sonra başlayan çıkışta al sinyali veren bu gösterge endeksin 20 Kasım'da 12 bini geçmesi ile zirve yapmış ve geri dönerek son düşüş öncesi sat sinyali vermişti. Kısa vadeli göstergelerdeki sat sinyali nedeniyle son iki günde geri dönen orta vadeli MACD göstergesi de bugünkü yükseliş ile birlikte yükselmeye başladı.

Endeksin çarşamba kapanışını gün içi zirvesinden yapması nedeniyle perşembe günü alış baskılı bir açılışın ardından 12 bin direncinin test edilmesi ihtimali yüksek. Bu seviyenin yüksek işlemle geçilmesi durumunda, 12 bin yeni destek seviyesi olacaktır.

Kısa vadede 11 bin 500 civarında yoğunlaşan destekler stop-loss olarak kabul edilmek şartıyla kısa-orta vadeli pozisyon alınabilir. Endeksin 12 bin üstündeki direnç noktaları 12 bin 686 ve 12 bin 967'de. Kısa vadeli pozisyonlarda 12 bin 686'daki kanal direncine yaklaşıldıkça trade nitelikli kar satışları yapılabilir.

Perşembe günü için destek noktaları ise 11 bin 699'daki yükseliş kanalının talep çizgisi ile 5 ve 10 günlük ortalamaların oluşturduğu 11 bin 460/11 bin 579 bölgesi. (tradecnet.com)
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı