« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Para geldi isyan bitti

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Filipescu'nun transferinden alınan çeklerin son anda nakde çevrilmesiyle gelen paralar, yemekten sonra topluca Florya'ya dönen futbolculara dağıtıldı. Tugay, Tolunay, Hasan, Suat ve Ergün'ün toplam 100 bin dolar civarındaki alacakları da en kısa sürede ödenecek.

Başkaldırdılar

G.Saray Kulübü'nde uzun süredir devam eden mali kriz dün patladı... Yönetim Kurulu'nun, önceki gün yabancıların menajerleriyle görüştükten sonra, bu oyuncuların tüm alacaklarını ödemesi ve Türk futbolcuların paralarının sadece 4'te 1'inin verilmesi sarı kırmızılı takımda tarihi bir isyan havası estirdi.

Menajerler devrede

Alacakları ödenmediği için önceki gün isyan eden Hagi ve Popescu'nun menajeri Becali ile Taffarel'in menajeri Frank Henuda dün kulübe gelerek, oyuncularının sorunlarını çözmek için Başkan Faruk Süren'le masaya oturdular. Uzun süren görüşmenin sonunda yabancı oyuncuların tüm alacakları ödendi ve sorun ortadan kalktı.

Florya’da huzursuzluk

Taffarel'in 400 bin dolarlık alacağı da dahil olmak üzere yabancıların tüm paralarını ödeyen Yönetim Kurulu, Türk futbolcuların paralarının sadece 4'te 1'ini verdi. Bunun üzerine Florya Tesisleri'ndeki kampta bir huzursuzluk başladı. Önce odalarına çekilen futbolcular daha sonra toplantı salonunda bir araya geldiler ve kamptan ayrılma kararı aldılar.

Terim’in rahatsızlığı

Bu arada gelişmelerden rahatsız olan Teknik Direktör Fatih Terim'in de, ‘‘Bu şartlar altında göreve devam edemem. Ben de istifa ederim’’ dediği duyuldu. Bunun üzerine, yabancı futbolcuların menajerleriyle görüşmek için Florya Tesisleri'nde bulunan Başkan Faruk Süren, futbolcularla toplantı yapmak istediğini duyurdu.

Kabul etmediler

Ancak, futbolcular, Süren'in 3 kez arka arkaya yaptığı, ‘‘Gelin, görüşelim’’ davetini kabul etmediler ve hep birlikte kamptan ayrılarak Beyti Restaurant'a yemek yemeye gittiler. Bu yemeğe yabancı futbolcular da katıldı. Yemek sürerken Fatih Terim, Florya'da Başkan Süren ve Mehmet Cansun ile görüşmeye başladı.

10 yıl daha kal

Bu görüşme sırasında Fatih Terim, görevinden ayrılma kararını Başkan'a bildirdi. Ancak Faruk Süren ve Mehmet Cansun, Terim'in bu kararını kabul etmediklerini bildirerek, ‘‘Biz seni, daha 10 yıl takımın başında görmek istiyoruz. Bu, teknik direktör de olabilir, menajer de olabilir’’ yanıtını verdiler. Ancak Terim'in yine de kırgın olduğu gözlendi.

Menajerler Beyti’de

Futbolcular Beyti'de yemek yerken Popescu ve Hagi'nin menajeri Becali ile G.Saraylı bazı oyuncuların menajeri Bayram Tutumlu da restauranta geldi. İki menajer, futbolcuları yatıştırırken, yönetimden gelen, ‘‘Paralar hemen ödenecek, dönün’’ mesajı tansiyonu düşürdü. Kendi aralarında görüşen futbolcular, yemek sonrasında Florya'ya geri döndüler.

Başdöndüren trafik

BİRLİKTE HAREKET ETTİLER

Paralarının sadece 4'te 1'inin ödenmesi nedeniyle moralsiz olan Türk futbolcular, Hagi, Popescu ve Taffarel'in tüm alacaklarının verildiğini duyunca isyan noktasına geldiler. Yabancılarla birlikte kampı terkeden futbolcular, Beyti Restaurant'a gidip yemek yediler. Sarı kırmızılılar, paranın ödeneceği garantisi verilmesinden sonra topluca Florya Tesisleri'ne döndüler.

Bu arada Filipescu'nun transferinden gelen çekleri, akşama kadar nakde çeviremeyen G.Saray yönetimi, son anda bir bankanın bu isteği kabul etmesiyle rahatladı. Apar topar Florya'ya getirilen paralar, futbolculara dağıtıldı. Alacaklarının ödenmesiyle moral bulan futbolcular, busabah saat 10.00'da Florya'da toplanmaları şartıyla evlerine gönderildi.

Bütün bu olaylardan sonra Mehmet Cansun, ilginç bir açıklama yaptı. Fatih Terim'in istifa etmediğini ve kampın dağılmadığını söyleyen Cansun, ortak basın toplantısı düzenleme isteğine Terim'in çok sinirlendiğini ve görevinin başında olduğunu kendisine ifade ettiğini söyledi.

‘‘Popescu ve Hagi'nin menajeri Becali ile görüşmek için Başkan Faruk Süren ile birlikte Florya'ya geldik’’ diyen Cansun, bu iki futbolcuya önümüzdeki 5 ay içindeki alacaklarının ödeme şeklini konuştuklarını söyledi. Cansun, ‘‘Popescu'nun bir yıl daha kalıp kalmayacağına Nisan ayı içinde karar verilecek’’ diye konuştu.

Mehmet Cansun, futbolcuların kamptan ayrılmasını da şöyle değerlendirdi: ‘‘Futbolcular, kaptan Bülent aracılığıyla Fatih Terim'e başvurup, moral yemeği yemek istediklerini belirtip, izin istediler. Fatih Terim izin verdiği için yemeğe gittiler.’’ Cansun, Becali ile her yönden anlaştıklarını da belirtip şöyle devam etti:

‘‘Eğer Popescu ve Hagi ile anlaşamasaydık bunu söylerdim. Bütün futbolculara tüm alacakları ödendi. Yalnızca 31 Ocak tarihi itibariyle toplam 34 milyar lira prim alacakları var. Sadece Tugay, Tolunay, Hasan, Suat ve Ergün'ün toplam 100 bin dolar civarında alacakları kalmıştır. O da ödenecektir.’’
Bunları da Beğenebilirsiniz