Para bayram turuna çıkıyor

Hürriyet Haber
21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bankaların dolar talebi faizleri yükseltti. Borsa ise tatil süresince yüksek repo ve günlük mevduat faizinden yararlanmak isteyenlerin satışlarıyla 161 puan düştü. Yatırımcı, uzun tatil sırasında her bir milyar lira için 15-30 milyon TL faiz geliri alabilecek. En yüksek faizi veren bankayı bulabilmek içinse dolaşmak ve pazarlık yapmak gerekecek.

YATIRIMCILAR tatil öncesi pozisyonlarını alıyor. 10 gün sürecek olan tatil nedeniyle borsada oluşan takas avantajından yararlanmak isteyenlerin özellikle yarın alıma yönelmeleri bekleniyor. Yatırımcıların iki gün içinde yapacakları alımların parasını tatil sonrasında ödeyecek olmaları, aradaki 10 günlük sürede kısa vadeli finansal enstrumanları cazip hale getiriyor. Yatırımcıların bu nedenle iki gün boyunca birbirinden çok farklı oranlar uygulayan bankalar arasında seçim yapabilmek ve en yüksek faizi alabilmek için dolaşıp, pazarlık yapması gerekecek. Dün piyasalarda bankaların yoğun dolar talep etmeleri gecelik faizleri yükseltti. İnterbank'ta gecelik ortalama oran yüzde 79.8, repo piyasasındaysa yüzde 83.2 oldu. Borsa ise 161 puan düştü.

Uzun tatilde repo yapacak yatırımcılar, her bir milyar lira için, çalıştıkları bankanın uyguladığı faiz oranına göre 15-25 milyon lira arasında değişen faiz geliri elde edecekler.

Kasım ayındaki kriz sonrasında ortaya çıkan repo ve mevduat bileşimi ‘günlük mevduat’ı tercih eden yatırımcılar ise yine çalıştıkları bankanın uyguladğı faiz oranına göre değişkenlik göstermek üzere, 10 günde her bir milyar liraları için 15-30 milyon lira arasında değişen gelir elde edecekler.

YATIRIMCI DOLAŞACAK

Özetle, elindeki nakit parasını 10 günlük tatil sırasında faiz gelirinden yararlanarak artırmak isteyenler, yaşanılan dönemin doğal olmamasından etkilenecek. Yatırımcılar seçtikleri enstrumandan çok seçtikleri bankaya göre gelir sahibi olacak. Çünkü bankaların açıkladıkları repo ve günlük mevduat faiz oranları birbirenden farklı ve hemen her gün değişiyor. Ayrıca, bankaların ilan ettikleri oranlarla, müşterilerine uyguladıkları oranlar değişim gösteriyor. Buna ilave olarak müşterinin bankaya yatıracağı para miktarı da uygulanan faizde değişikliği neden oluyor. Bazı bankalar, 1-2 milyar liranın altındaki hesaplarla üstündeki hesaplara iki, üç puan farklı faiz oranları uyguluyor.

Bu nedenle, bugün ve yarın çok sayıda yatırımcı, parasını yatırmak için en yüksek faizi veren bankayı bulabilmek için bir süre dolaşmak zorunda kalacak. Yatırımcıların ‘evde yaptıkları hesapların, çarşıya uyması’ halinde, yarın İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) alım yönü ağırlıklı olacak. Böylece bir yandan takasların tatil sonrasına kalması nedeniyle, bu yılın son iki işlem gününde yapılacak alımların karşılığı olan paranın kısa vadeli hesaplarda değer kazanması sağlanacak, diğer yandan da yeni yılın ilk günlerinde, hisse senedi piyasasındaki alım fiyatlarının üzerinde fiyatlardan satış yapılarak kár elde edilecek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı