Dünya Haberleri

DÜNYA

  Papazlardan Annan Planı'na hayır

  Hürriyet Haber
  02.04.2004 - 15:46 | Son Güncelleme:

  Rum basınında yer alan haberlere göre, EOKA örgütünün Kıbrıslı Türklere karşı silahlı faaliyetlere başladığı 1 Nisan dolayısıyla dün düzenlenen etkinliğe katılan Baf Metropoliti Hrisostomos, Limasol Metropoliti Athanasios ve Cikko Manastırı Piskoposu Nikiforos, yaptıkları açıklamalarda, Rum halkının referandumda Annan planına olumsuz yaklaşacağını savundular.

  Sen Sinod meclisi başkan vekili de olan Baf Metropoliti Hrisostomos, Rum halkının, ''gururlu bir şekilde plana 'hayır' diyeceğini'' ve Güney Kıbrıs'ın sıkıntısız olarak Avrupa Birliği'ne gireceğini söyledi.

  Hrisostomos, ''Annan planının barış içinde yaşama ve yeniden birleşme perspektifi vermediğini, ancak kesin bölünmüşlüğe ve gelecekte çatışmaya yol açabileceğini'' kaydetti.

  Limasol Metropoliti Athanasios da, Annan planına karşı ''hayır'' denmesi gerektiğini ifade ederek, Rum halkı arasında anlaşmazlık olma ihtimaliyle ilgili endişelerini dile getirdi.

  Cikko Manastırı Piskoposu Nikiforos ise ''Sorumluluğu bize yüklemek ve Türkiye'yi aklamak için bizi 'hayır'a itiyorlar'' yorumunuyaptı.

  ''Yabancı güçlerin çirkin ve adi oyununun sonucu olan çözümün kabul edilemeyeceğini'' ifade eden Nikiforos, ''Kıbrıs hellenizminin intihar etmeyi reddedeceğini'' söyledi.

  ''EOKA Mücadeleciler Derneği Başkanı Thasos Sofekleus da, Annan planını ''adaletsiz'' olarak nitelendirerek, ''Bugün yaşadıklarımızı yaşamayan ve ölen Rum kahramanları kıskanıyoruz'' diye konuştu.

  EOKA'cılar tarafından düzenlenen etkinliğe bir papaz, göğsünde ''hayır'' yazısıyla katıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı