ANKARA HABERLERİ

Papazın Bağı’nda ticariye izin çıkmadı

Hürriyet Haber
28.03.2017 - 17:58Son Güncelleme :

Ankara 2. İdare Mahkemesi, birinci derece doğal SİT alanı olan Papazın Bağı’nda, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 1690 ada 53 parselde belediyenin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği yaparak yapılaşmaya açmasına izin vermedi.

Hürriyet Haber

Papazın Bağı’nda, belediyenin ticari rekreasyona ilişkin plan değişikliğini yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Büyükşehir kendine özel plan yaparak, Papazın Bağı’nın devamında yer alan yeşil ağırlıklı olan alanı ticari alana dönüştürmek istedi. Papazın Bağı; ağaçlarıyla, bitki örtüsüyle, yeraltı su kaynaklarıyla hepimizin değeridir. Şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı plan değişikliğine karşı dava açtık. Papazın Bağı’nı ranta teslim etmedik. Mahkemenin plan değişikliğini iptal etmesi Ankara’da sayılı kalan yeşil alanların korunması açısından büyük önem taşıyor” diye konuştu.

‘SEL TAŞKININA SEBEP OLABİLİR’

Mahkeme kararının gerekçesinde yer alan ifadelere dikkat çeken Candan şunları kaydetti:
“Bize bu hafta tebliğ edilen mahkeme kararında gerekçe olarak, ‘Dava konusu plan değişikliğinin plan ana kararlarının sürekliliğini, bütünlüğünü, teknik ve sosyal donatı dengesini bozması, yetersiz araştırma ve senteze dayalı olarak yapılması, plan değişikliğini zorunlu kılacak bilimsel verileri içermemesi, ulaşım-dolaşım sistemine yapacağı etkilerinin gözetilmemesi sağlıksız yapılaşmaya, doğal hava sirkülasyonlarının bozulmasına ve dere yatağının kapatılması halinde sel taşkınlarına, iskana uygun olmayan alanların yapılaşmaya açılmasına sebebiyet verebilecek nitelikte olması nedenleri ile şehircilik ilkeleri, planlama teknikleri, imar mevzuatı ve kamu yararına uygun bulunmamıştır’ ifadelerine yer veriliyor. Yargı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne karşı, bir kez daha bilimin yanında durarak, adalete olan güveni perçinlemiştir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Papazın Bağı’nda ticariye izin çıkmadı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 17 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Papazın Bağı’nda ticariye izin çıkmadı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı