Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Papaz cinayeti, İtalya'da manşetlerde

  A.A.
  06 Şubat 2006 - 13:50Son Güncelleme : 06 Şubat 2006 - 13:50

  Trabzon'daki Santa Maria Kilisesi'nde görev yapan Katolik papaz Andrea Santoro'nun silahlı saldırı neticesinde yaşamını yitirmesi, bugün İtalya'daki tüm gazeteler tarafından manşete çekildi.

  İtalyan basınının, “cinayeti dinsel fanatizm göstergesi bir olay biçiminde sunması” dikkati çekti. Manşetlerin alt başlıklarının da genelde, Batı ile İslam dünyasındaki karikatür krizine ayrılmış olması, her iki olayın birbiriyle bağlantılıymış gibi algılanmasına yol açtı.

  Gazetelerin iç bölümlerinde de cinayete asgari iki sayfa yer ayrıldı. Corriere della Sera gazetesi, “Türkiye'de bir İtalyan papaz öldürüldü” diye manşet attı. “Türkiye'de İtalyan papaz öldürüldü” diye manşet atan La Repubblica gazetesi de, haberinde “Katolik kilisesi şok içinde. Karikatürler nedeniyle Beyrut'ta da çatışma çıktı. Peder Santaro, ibadet ettiği esnada bir genç tarafından öldürüldü. Kardinal Ruini, 'Onunla gurur duyuyoruz' dedi. Cumhurbaşkanı Ciampi müteessir” denildi.

  La Stampa gazetesi “İtalyan papaz Türkiye'de katledildi” derken, Il Messaggero gazetesiyse “İtalyan papaz Türkiye'de öldürüldü” diye manşet attı. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin gazetelerinden biri olan Il Giornale, “Bir İtalyan rahip öldürüldü” manşetini kullandı. Gazete, İstanbul'daki Papalık Temsilcisi George Marovich'in değerlendirmelerine de yer verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı