Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Papaz Alanya'da cami açılışına katıldı

  Mustafa SERTER- Metehan ÖZTANIR/ALANYA (Antalya), (DHA)
  24.02.2006 - 15:50 | Son Güncelleme:

  Antalya'nın Alanya İlçesi'nde bir süre önce yıkılıp yerine yenisi yapılan Kuyularönü Camii'nin açılışına, Alman Protestan Kilisesi Papazı Alanya Sorumlusu Henrik Plasse de katıldı.

  Batı basınında yayınlanan Hz. Muhammed karikatürlerinin yarattığı tepkiler dünyanın birçok ülkesinde sürerken, Antalya'da cami açılışında hoşgörü mesajları verildi. Diyanet İşleri Başkanı Prof .Dr. Ali Bardakoğlu, Antalya'nın Alanya İlçesi'nde bir süre önce yıkılıp yerine yenisi yapılan Kuyularönü Camii'nin açılışını gerçekleştirdi.

  Törene, İlçe Müftülüğü'nün daveti üzerine katılan Alman Protestan Kilisesi Papazı Alanya Sorumlusu Henrik Plasse ile Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi Sözcüsü Julia Alaettinoğlu, Prof .Dr. Bardakoğlu’na çiçek verdi.

  1471 yılında yapılan ve bir yıl önce yıkılıp, yerine yenisi yaptırılan Çarşı Mahallesi'ndeki Kuyularönü Camii, törenle hizmete açıldı.

  Törene Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Kaymakam Günhan Sarıkaya, Belediye Başkanı Anavatanlı Hasan Sipahioğlu, Antalya İl Müftüsü Mahmut Yeleser, İlçe Müftüsü Muhammet Gevher, Alman Protestan Kilisesi Papazı Alanya Sorumlusu Henrik Plasse, Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi Sözcüsü Julia Alaettinoğlu, çok sayıda vatandaş ve ilçede yaşayan yabancılar katıldı.

  MÜFTÜLÜK DAVET ETTİ

  Törene İlçe Müftülüğü'nün daveti üzerine katılan Papaz Henrik Plasse ve Julia Alaettinoğlu, açılışta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Bardakoğlu’na çiçek verdi.

  Papaz Plasse ve Julia Alaettinoğlu’nun bu davranışı protokol üyeleri başta olmak üzere, tüm katılımcılardan büyük alkış aldı. Törende caminin yapımında emeği geçenlere plaket verildi.

  Törende bir konuşma yapan Papaz Plasse, dinler arası hoşgörü ve medeniyetin önemine değindi. Caminin ön kısmındaki ‘Siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz’ sözlerini örnek gösteren Papaz Plasse, aynı anlayışın İncil’de de bulunduğunu söyledi.

  DİN ÖZGÜRLÜĞÜNE ALANYA ÖRNEĞİ

  Camilerin tarih boyunca birleşme mekanı olduğunu anlatan Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ise, “Camiler, giren herkesin birbirini kardeş saydığı sosyal mekanlar olmuştur. İnsanların kavga ettirilmeye çalışıldığı şu günlerde, camilere çok ihtiyaç vardır. Türkiye’de din özgürlükleri konusunda batılı ülkelerin din adamlarının endişeleri olmaktadır. Ben de ilk olarak onlara Alanya’yı örnek gösteriyorum. Din adamlarının çağrısına kulak verilirse ortalık karışmaz” diye konuştu.
  Açılışta sunuculuk yapan emekli öğretmen Haşim Yetkin, törende yapılan kamera çekimlerinin karikatür krizine cevap olarak Danimarka Başbakanlığı’na gönderileceği söyledi.

  Konuşmaların ardından Prof. Dr. Bardakoğlu, açılışı gerçekleştirilen Kuyularönü Camii’nde cemaate vaaz verdi. Prof.Dr. Bardakoğlu daha sonra, Oba Merkez Camii'nin açılışını yapmak üzere Oba Beldesi’ne geçti.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı