Gündem Haberleri

  Paparazzilere 1 Euro para cezası

  Hürriyet Haber
  22.02.2006 - 14:10 | Son Güncelleme:

  Fransız temyiz mahkemesi, Paris'te meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Prenses Diana ve sevgilisi Dodi El Fayed'in fotoğraflarını çeken üç paparazziyi, “özel yaşama müdahale” suçundan bir euro sembolik para cezasına çarptırdı.

  Kazada ölen Mısırlı işadamının babası Muhammet El Fayed, Jacques Langevin, Fabrice Chassery ve Christian Martinez isimli foto muhabirleri aleyhine, “kazaya neden olmak ve özel yaşama müdahale” suçlarından dava açmıştı.

  El Fayed'in açtığı ilk dava, 2003'te reddedilmişti. Zengin işadamının 2005'te ikinci kez yaptığı başvuru ise bu kez kabul edilerek, davanın tekrar görüşülmesi kararlaştırılmıştı.

  Fransa'da son çıkan yasanın, “otomobilin içini, kişilerin özel yaşam alanı” olarak değerlendirmesi, yeni başvurunun kabul edilerek, paparazziler aleyhine ikinci kez dava açılmasına neden olmuştu.

  Son davayla ilgili duruşmalarda, foto muhabirleri için bir yıl hapis ile 45 bin euro para cezası talep edilmişti.

  Prenses Diana, sevgilisi ve şoförleri Henri Paul, 31 Ağustos 1997'teki bir trafik kazasında hayatlarını kaybetmişlerdi.

  Paris Mahkemesi, 3 Eylül 1999'da verdiği kararda, “şoförün, alkollü araç kullanmasının kazaya neden olduğunu” açıklamıştı.

  Mısırlı işadamı daha önce yaptığı açıklamalarda, trafik kazasının arkasında, İngiliz gizli servisinin olduğunu iddia etmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı