Gündem Haberleri

  Papa'nın yazışmalarını sızdıran isime şartlı tahliye

  AA
  23.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un özel yazışmalarını sızdırdığı gerekçesiyle iki ay kadar önce tutuklanan sivil özel yardımcısı Paolo Gabriele şartlı tahliye edildi.

  Vatikan'daki köstebek soruşturması kapsamında, Papa 16. Benediktus'un gizli yazışmalarını basına sızdırmakla suçlanan eski sivil özel yardımcı Paolo Gabriele, Vatikan Devleti Mahkemesi Hakimi Piero Bonnet tarafından dün bir kez daha sorgulandı ve ardından da şartlı tahliye edildi.

  Gabriele'nin Vatikan'daki evinde, ev hapsinde kalacağı belirtilirken, ailesi dışındaki kişilerle görüşmesi için mahkeme izni gerektiği, ayinlere ise birinin eşlik etmesi koşuluyla katılabileceği ifade edildi.

  Karara tepki gösteren Vatikan Basın Sözcüsü Federico Lombardi, mahkeme heyetinin kararını eleştirerek, soruşturmanın gerektirdiği şekilde Gabriele'nin hapiste kalması gerektiğini savundu.

  Lombardi, ilerleyen günlerde bu konuda yeni bir yargı prosedürünün olabileceğini ve sürecin Ekim ayına sarkma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

  Paolo Gabriele'nin avukatı ise yaptığı açıklamada, 2 ay hapiste kalan müvekkilinin, Papa'dan özür dileme niyetinde olduğunu bildirdi.

  Papa 16. Benediktus'un gizli yazışmalarını, basına sızdırdığı gerekçesiyle 23 Mayıs'ta tutuklanan Gabriele, o tarihten bu yana 4 metrekarelik bir hücrede tutuluyordu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı