Papandreu’nun ev telefonu bir hafta kapalı kalmış

Yorgo KIRBAKİ-ATİNA
27.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun ev telefonunun bir hafta kesik kaldığı ortaya çıktı.

Telefon şirketi, faturasını ödemeyen bir kişinin telefonu kesmek isterken Papandreu’nun telefonunu ‘yanlışlıkla’ kapattığını söylerken, telekulak skandalı iddiaları da gündeme geldi.

Çağrılara kapanmış

Siyasi partilerin rüşvet alması ile ilgili “Siemens skandalı” çerçevesinde parlamentoya ifade veren Yunan Telekomünikasyon İdaresi’nin (OTE) Başkanı Panagis Vurlumis’e “Başbakanın ev telefonu bir haftadır gelen çağrılara kapalı biliyor musunuz” sorusu soruldu. Vurlumis önce “Belki fatura yüksekti. Kesmiş olabilirler” cevabı verdi. Komisyondaki milletvekillerinin, telefonun sadece gelen çağrılara kapalı olduğunu dolayısıyla hesabın ödenmemesinin sözkonusu olmadığını söylemesi üzerine OTE’nin teknik sorumlularıyla telefonda görüşen Vurlumis, bu defa “Memurlardan biri yanlış düğmeye basmış. Hata hemen düzeltildi” dedi. OTE’den verilen bilgi, “Papandreu’nun ev telefonunun 110 ile bittiği, 510 ile biten bir numaralı telefonu kesmek isteyen bir memurun yanlışlıkla başbakanın telefonunu kestiği” şeklinde oldu. Buna rağmen OTE memurlarının yanlışlıkla da olsa Papandreu’nun telefonunu kontrol edebilmeleri soru işaretleri yarattı. Pasok partisinden yapılan açıklamada olayın siyasi olduğu vurgulandı. Bazı milletvekileri, Papandreu’nun telefon görüşmelerinin izlenebileceği imalarında bulundu. Konu salı günü parlamento ilgili komisyonunda görüşülecek. Yunanistan’da 2006 yılında dönemin Başbakanı Kostas Karamanlis dahil 100 kadar siyasetçi asker ve işadamının cep telefonlarının dinlendiği ortaya çıkmıştı. Ancak soruşturmada bir sonuca ulaşılamamıştı.

Yunanistan’da 400 otel satışa çıktı

KRİZ, Yunanistan’da turizm sektörüne de büyük darbe vurdu. Kriz nedeniyle adalar dahil yaklaşık 400 otel satışa çıkarıldı. Bunların toplam değerinin 5 milyar Euro olduğu belirtiliyor. Gayri safi milli hasılasının (GSM) yaklaşık yüzde 15.2’ini turizmden elde eden Yunanistan’da bu sektörde 780 bin kişi çalışıyor. Geçen yılki turizm geliri 750 milyon Euro gerileyerek yaklaşık 14 milyar Euro’ya düşen Yunanistan’da bu yılki gelirin 13 milyar Euro’nun altına düşeceği tahmin ediliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı