Papandreu: Erdoğan’ın gelişini ertelemem korktu izlenimi vermem

Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
01.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yunanistan’daki aşırı milliyetçi Laos Partisi Lideri Yorgo Karancaferis, “İflasın eşiğindeyken karşısında küçük düşmeyelim, Tayyip Erdoğan’ın gelişini 3 ay erteleyin” çağrısı yaptı. Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, “Bu dönemde kimseye korktuğumuz izlenimi vermemeliyiz” dedi.

YUNANİSTAN Başbakanı Yorgo Papandreu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 14-15 Mayıs’taki Atina ziyaretinin ertelenmesine ilişkin muhalefetin talebini reddetti. Aşırı milliyetçi Laos Partisi lideri Yorgo Karancaferis, ekonomik açıdan iflasın eğşiğine gelmiş Yunanistan’ın Türkiye’nin yanında zayıf kalacağı gerekçesiyle “Erdoğan’ın ziyaretini üç ay erteleyin” çağrısında bulundu. Papandreu, parlamentoda yanıt vererek “Tam aksine. Bu kritik dönemde kimseye korktuğumuz izlenimi vermemeliyiz” dedi.

Türkiye ile yarış bitirdi

Yunanistan’ın iflasın eşiğine gelmesinde, Türkiye’ye karşı silahlanma yarışının etkili olduğunu düşünenler de var. 14 milyar Euro ile AB içinde en yüksek savunma bütçesi de Yunanistan’a ait. Kriz nredeniyle bu yıl ayrılacak bütçe ise 6.7 milyar Euro.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, “Bugün bir ulusun yaşam savaşıdır önemli olan. Bu bizim kırmızı çizgimizdir” dedi.

Anlaşma hafta sonu

Papandreu, şöyle devam etti: “Bu önlemler, ülkemizi korumak için, hayatta kalmamız, geleceğimiz ve ayaklarımızın üzerinde güçlü durabilmemiz için gerekli. Bu vatansever bir sorumluluktur ve siyasi bedeli her ne olursa olsun bunu yerine getiririz. Ülkemiz sadece ekonomik denetim altındadır. Başka hiçbir konuda denetim altında değiliz. Eğer biri çıkıp buna teşebbüs ederse bu bizim için siyasi casus belli (savaş nedeni) sayılır.”

Yunanistan’ın beklediği kredide kararın bugün çıkması bekleniyor. Hükümete yakın bir kaynak Almanya’nın naza çektiği kredi anlaşmasıyla ilgili son noktaya gelindiğini ve bugün ya da en geç pazar günü Yunan hükümetinin anlaşmayı duyuracağını söyledi. Bir hafta önce Yunanistan, AB ve IMF’den 45 milyar Euro değrindeki 3 yıllık bir kurtarma paketini aktif hale getirmesini talep etmişti. 19 Mayıs 2010’da Yunanistan’ın 9 milyar Euro borç ödemesi yapması gerekiyor. AB-IMF destekli kredi anlaşmasının Yunanistan, borç ödeme ile yüzyüze kalmadan gerçekleşmesi gerekiyor. Bazı ekonomistler, yardım paketinin gecikmesi durumunda Yunanistan’ın borç ertelemek zorunda kalabileciğine dikkat çekiyor.

Adalara vize günlük kalkarsa ticaret artar

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği, günlük gezilerde vizenin kaldırılması konusuna da değinen Babacan, bunun sahil kesiminde ticareti ve turizmi artıracağına inandığını, adalarda yaşayanların da bu konuda beklentisi olduğunu aktardı.

Hükümet kemer sıkıyor halk sokağa dökülüyor

ULUSLARARASI Para Fonu’nun (IMF), “Acı ilacı içmelisiniz” dediği Yunan halkı, protestolarını aralıksız sürdürüyor. Polisle çatışan göstericiler, önceki gece Maliye Bakanlığı binasına girmeye çalıştı. Yunan halkını sokağa döken kararlardan bazıları şöyle:

Özel sektör çalışanları dahil herkesin yararlandığı 2 maaş ikramiye kaldırılıyor.
Kamuda sözleşmeli çalışan 250 bin kişinin sözleşmeleri yenilenmeyecek.
Emeklilik yaşı 67’ye çıkıyor ve emekli maaşı yüzde 10’dan fazla düşürülüyor.
Eğitim ve bedava sağlık harcamalarını kısacak.
İşten çıkarmaları zorlaştıran yasa kaldırılıyor, ödenen tazminatlar düşürülüyor.

Babacan: Krizden ders çıkardık Yunanistan ile paylaşabiliriz

THE Economist Dergisi’nin düzenlediği konferansa katılmak üzere Yunanistan’a giden ve Yunanistan Ekonomi, Rekabet ve Denizcilik Bakanı Luka Katseli, Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu ve Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile görüşen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin 2001’deki krizden edindiği tecrübeleri istendiği takdirde paylaşmaya hazır olduğunu belirtti. Babacan “Yunanistan ile her alanda ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Yakınlaşma sürecinin ortaklık sürecine dönüşmesini hedefliyoruz” dedi.
Yunanistan’da yaşananlar için “AB ilk defa böyle bir olayla karşılaştığını dolayısıyla anlayışla yaklaşmak gerekir” diyen Babacan, “Avrupa çözemedi, mekanizmalar işe yaramadı, denileceğine, meseleye biraz daha anlayışla yaklaşılması gerek. Avrupa’nın genel anlamda ekonomik zorlukları yeni değil, son krizle ortaya çıkmış değil” dedi. Babacan, ayrıca IMF’nin gittiği ülkelerde iyi çalışmalar ortaya koyduğunu söyledi.
Bu arada Babacan, 2000 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacminin 870 milyon dolar olduğunu, bunun 2009 yılında 2.9 milyar dolara yükseldiğini belirtti. Türkiye’deki Yunan yatırımlarının 6 milyar dolar olduğunu hatırlatan Babacan, Yunanistan’daki Türk yatırımlarının da aynı seviyeye yükselmesini arzu ettiklerini söyledi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı