Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Papadopulos: Kilisenin ulusal konuda hem rolü, hem sözü var

  LEFKOŞA (A.A)
  07 Şubat 2006 - 14:40Son Güncelleme : 07 Şubat 2006 - 14:40

  Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, “kilisenin ulusal konuda hem rolü, hem sözü olduğunu” söyledi.

  Papadopulos, Başpiskoposlukta Sen Sinod Meclisi üyeleriyle görüş alışverişinde bulundu. Fileleftheros gazetesine göre, görüşmede Kıbrıs konusu, Güney Kıbrıs'ta kumarhane kurulması, dini konulara ilişkin eğitim ve kiliseye ait mülklerin vergilendirilmesi tartışıldı.

  Papadopulos, Kıbrıs konusundaki son gelişmeler hakkında metropolitlere ayrıntılı bilgi verdi ve soruları yanıtladı.
  Papadopulos, bir gazetecinin, “Kıbrıs konusunda bilgilendirmede bulunmak için Sen Sinod Meclisi'ne geldiniz. Bundan devletin, kilisenin, etnarh (milli lider) rolünü koruduğu anlamı çıkar mı?” sorusuna karşılık şunları söyledi:

  “Bağımsız devlet kurulmasından sonra böyle bir sonuç çıktığını sanmam. Ancak, kilisenin ulusal konuda hem rolü hem de sözü olduğunu kabul etmeliyiz. Tabii kilisenin rolü ve sözü başka, kesin olarak ulusal Kıbrıs konusuyla ilgilenen hükümetin rolü yine başka.”

  Güney Kıbrıs'ta kumarhane kurulmasına karşı çıkan din adamları, kilise mallarının vergilendirilmesi konusuna ise sıcak bakıyor.

  Papadopulos, vergilendirme konusuna kilisenin iyi niyet gösterdiğini belirterek, konunun iki taraf arasında incelenmesine devam edileceğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı