Dünya Haberleri

  Papadopulos, boş mezarının başında anıldı

  hurriyet.com.tr
  12.12.2009 - 16:53 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum yönetimi eski lideri Tasos Papadopulos'un mezarının açıldığı ve cesedinin çalındığının dün ortaya çıkmasının ardından, bugün boş mezarın başında anma töreni düzenledi. Güney Kıbrıs'ı karıştıran hırsızlık olayını gerçekleştirenleri yakalamak için Rum polisi yoğun çaba sarfediyor.

  ANMA TÖRENİNDEN FOTOĞRAFLAR 

  Papadopulos'un ölümünün birinci yıl dönümü için yapılan törene aralarında Rum liderin aile üyeleri, dostları ve çalışma arkadaşlarının da bulunduğu yaklaşık 200 kişi katıldı.   

  Güney Kıbrıs'ı şoke eden hırsızlık olayının ardından anma töreninin iptal edilmesinin gündeme geldiği, ancak Papadopulos'un ailesinin buna karşı çıktığı öğrenildi.

  Öte yandan AFP haber ajansı, hırsızları yakalamak için çalışmalarını sürdüren Rum polisinin, Cuma günü olayla bağlantısı olduğu düşünülen üç kişinin ifadesini aldığını ancak bu şahısların daha sonra serbest bırakıldığını bildirdi.

  Cesedin neden kaçırıldığı sorusuna henüz yanıt bulunmazken, Fileleftheros gazetesi bugün olayla ilgili iki senaryo üzerinde durdu.

   

  Gazete, hırsızlığın aşırı uç görüşlü kişilerce Ada'daki barış sürecine zarar vermek veya profesyonel mezar hırsızları tarafından fidye için yapmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Fileleftheros, Avrupa'da faaliyet gösteren bir Rumen çetesinin muhtemel şüpheliler arasında olduğunu yazdı.

   

  Mezar hırsızları, dün Papadopulos'un Lefkoşa'nın güneyindeki Deftera köyünde bulunan mezarından cesedini çalmışlardı.

   

  BAY HAYIR

  Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1960 yılında Başpiskopos Makaryos hükümetinin 26 yaşında en genç bakanı olan Tasos Papadopulos, 2003-2008 yılları arasında da Rum liderliğini yürüttü.

  1960’larda Türk düşmanı terör örgütü EOKA’da yer aldı. Kıbrıslı Türkleri imha etmeyi amaçlayan Akritas Planı’nın hazırlanmasına katıldı.

  2003 seçimlerinde Güney Kıbrıs Devlet Başkanı olan Papadopulos, bir yıl sonra Annan planı referandumundan “hayır” çıkmasında etkin oldu. Bu ‘başarısıyla’ Mr. No ünvanını kazandı.

  Geçen yıl 12 Aralık’ta gırtlak kanseri tedavisi gördüğü Lefkoşa Rum Hastanesi’nde, 74 yaşında solunum yetmezliğinden öldü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı