Dünya Haberleri

  Papa: İsa'nın ölümünden Yahudiler sorumlu değil

  Hürriyet Haber
  12.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Papa 2'nci Jean-Paul, Hz.İsa'nın çarmıha gerilerek öldürülmesinin yıldönümü olan Kutsal Cuma vesilesiyle yaptığı konuşmada Musevi dünyasına son derece sıcak mesajlar gönderdi.

  Papa, İsa Peygamber'in sırtında taşıdığı çarmıhı temsil eden bir haçı taşırken, Fransız dinbilimcisi Olivier Clement, töreni izleyen binlerce hacıya hitaben tarihi bir konuşma yaptı. Bu metinde, Yahudilerin, İsa'nın ‘ölümünü istedikleri’ için ‘tanrı kıyımı’yla suçlanamayacağı söyleniyordu.

  Clement, ‘Kilise’nin Yahudiler'i İsa'nın ölümünden sorumlu tutması sonucu, Hıristiyanların, yüzyıllardır, Yahudi halkını ‘çarmıha gerdiğini’ itiraf etti. İsa’yı Yahudiler öldürmedi, biz hepimiz öldürdük, her birimiz öldürdük' dedi.

  Papa'nın talimatı doğrultusunda kaleme alınan bu açıklama, Vatikan-Musevi dünyası ilişkilerinde son derece önemli bir dönüm noktası. Papa 2'nci Jean-Paul'ün, ölmeden önceki son misyonunun ‘Hz.İsa’nın doğumunun 2 bininci yılında üç büyük dini, Yahudiliği, Hıristiyanlığı ve Müslümanlığı ‘barıştırmak’ olduğuna inandığı biliniyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı